ePUAP działa, jak nie działa

AKTUALIZACJA: Czytelnik JK zaproponował w komentarzu kilka możliwych wyjaśnień dziwnego zachowania ePUAP-u. Sam zdecyduj, które jest najbardziej prawdopodobne.

Zobacz wyniki!

Od pięciu dni nie działa ePUAP. Minister Streżyńska chyba tym razem naprawdę się wnerwiła, bo w jednym z wpisów na Facebooku stwierdziła, że “gdyby nie środki z UE, należałoby go zaorać”. To znaczy ePUAP, nie Facebooka.

Z wyjaśnień min. Streżyńskiej wynika, że ePUAP został zaprojektowany bez redundacji – w przypadku awarii nie może przełączyć operacji do środowiska zapasowego, które zagwarantowałoby ciągłość działania.

COI, który przejął utrzymanie systemu w zeszłym miesiącu, powołał sztab kryzysowy, który próbuje reanimować trupa, ale łatwo nie jest, zwłaszcza że z Ministerstwa Cyfryzacji zniknęło wielu ludzi, którzy ogarniali tę platformę, a jej dotychczasowy gospodarz, Centrum Cyfrowej Administracji, jest właśnie likwidowane. Dlatego COI wezwał wykonawcę systemu (COI nie precyzuje którego: Comarch, Pentacomp czy PWPW). “Dostawca przyjął zlecenie i przystąpił do jego realizacji” – stwierdza komunikat na stronie COI przygotowany przez wicedyrektor Monikę Jakubiak.

Z treści komunikatu wynika, że nie da się określić terminu, w którym awaria zostanie usunięta. Dzisiejsza aktualizacja tego wpisu mówi, że “rośnie liczba operacji wykonywanych w systemie przez użytkowników”, chociaż “nadal trwają pracę nad pełnym i stabilnym uruchomieniem ePUAP”.

No, tego to już Bywalec nie rozumie. Jak może rosnąć liczba operacji, jak trwają prace nad stabilnym uruchomieniem?! Działa, jak nie działa? 

 


komentarze 23 dla “ePUAP działa, jak nie działa”

 • JK napisał:

  Wot zagadka!

  Możliwe wyjaśnienia tego zjawiska:
  1) stal się CUD.
  2) ePUAP uzyskał świadomość.
  3) w ePUAP powstała informacyjna czarna dziura.
  4) ePUAP przejęli kosmici.
  5) ePUAP przejęła Korea Płn.
  6) ePUAP stał sie wrotami do świata równoległego.
  7) zbliża się koniec świata

 • Akson napisał:

  “ePUAP uzyskał świadomość”
  Dobre!!!

 • Ayvar napisał:

  No, no, no! Stawiam że ePUAP uzyskał świadomość!

  Za pierwszy system AI, który uzyska świadomość Nobel murowany, a Polak potrafi, nie?

 • Micky Vanilla napisał:

  Jest jeszcze jedna możliwość. Nie było żadnej awarii, tylko trwa jakies przeciąganie liny. Może COI po audycie chce pokazać, że nic się nie z tym zrobić, no bo przecież nawet MAS mówi, że epuapka do zaorania… Zawsze będzie na kogo zwalić, skoro tylu wywalili.

  • Akhnot napisał:

   MAS to czasem powinna się ugryźć w język 🙂
   Faktem jest, że w epuapie jest strasznie słaba sytuacja. Faktem jest też, że jest plan, co po kolei z tym szajsem zrobić i jest do odratowania – przynajmniej w zakresie ustabilizowania i wydzielenia PZ. Gorzej z tym, że w samych założeniach co do działania procesów biznesowych to jest rozwiązanie przestarzałe i to trzeba by było po prostu wymyślić od nowa.

   • Ciekawy napisał:

    Ciekawe, że MAS nie powiedziała, że obecny WADLIWY kształt ePUAP wynika z o “manewru strategicznego” wicemin. Kołodziejczyka który zmienił fokus ePUAP z obywateli na usprawnienie pracy urzędników z czego wynika taki a nie inny podział funkcjonalności i problemy ze stabilnością i wydajnością narzędzia przy dużym obciążeniu przez obywateli / firmy.

 • Raptus napisał:

  Odpowiedź jest banalnie prosta. Brak kompetencji, wyobraźni i planu przejęcia platformy przez COI. Zwrot przez COI oraz MAS o pomoc do głównego wykonawcy systemu to przyznanie się do porażki. Nie wiedzą co się dzieje. Wygląda to jak casus małpy z brzytwą w ręku – 100% pewności, że się potnie. Wypowiedzi MAS o braku redundancji ePUAP świadczą już o desperacji i głębokiej niewiedzy jej lub fachowców z COI.
  W takim stanie rzeczy będzie jeszcze mnóstwo uciechy z podobnymi komunikatami w związku z awariami. Moje propozycje usprawiedliwienia awarii:
  – brak fazy prądu, trzeba donosić wiadrami
  – brak zabezpieczenia przepięcia energetycznego (brak upsów, wtyczek do prądu, brak oporników oraz bezpieczników)
  – przeciążenie nośności stropów serwerowni przez co sprzęt wpada w rezonans i rychsztosuje
  – brak klimatyzacji przez co automaty restartują poszczególne elementy systemu, a eksperci COI próbują dogonić automat
  – użycie pirackiego oprogramowania i wygaśnięcie ważności certyfikatów infrastruktury – ePUAP samoistnie przestaje działać
  – PZ został skompromitowany przez złamanie algorytmów krytograficznych

  Możecie rozwijać dalej, zachęcam, to bardzo dobry plan dla MAS aby nie być zaskoczonym w razie kolejnej niechybnej awarii.

  • Akhnot napisał:

   Raptus: ePUAP jest trochę jak niechciane dziecko. Ja tam się nie dziwię, że COI ma z tym problem. Wydaje mi się, że też woleliby nie przejmować gorącego kartofla 😉

  • Raptus napisał:

   @Akhnot, rozumiem punkt widzenia gorącego kartofla przez COI, ale go nie podzielam. Z niewolnika nie ma robotnika. Jeżeli nie potrafią i/lub nie chcą się tym zajmować, to niech się nie zajmują. Oszczędzą sobie i innym męczarni.
   Choć są i tacy którzy komunikatami MAC świetnie się bawią 🙂

 • Ayvar napisał:

  @Raptus & @Akhnot: myślę że to taki kolejny przykład na to, że sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą. Nie da się tez ukryć, że głównym powodem porażki są błędy poczynione na początku projektu (nie do końca co prawda zgadzam się z @Ciekawy) a to winduje “koszt sanacji” wysoko.

 • Commit napisał:

  Podobno COI ściągnął do siebie z CAA/CPI dwóch wybitnych fachowców od Profilu Zaufanego dzięki rekomendacji światowej klasy managera z PKP. Robili go przez 2 lata i teraz mają to samo zadanie w COI. Kto obstawia, jaki będzie efekt? Wytrych 3-ech kopert odpada, bo nie mogą zwalić nic na poprzedników, sami się nie przeorganizują, więc chyba od razu muszą przygotować 3 koperty dla następców. Czekamy z niecierpliwością na efekt. Pytanie jak długo.

  • Ayvar napisał:

   No to koszt “sanacji” wzrośnie 😛 Ja sugeruję wyłączenie 3 faz w serwerowni

  • pułapka napisał:

   @Commit – no to miśku niecierpliwy, przyślij CV swoje lub kolegów 🙂
   Marudzić w internecie potrafi lepiej od ciebie moja światowej klasy nieletnia siostrzenica. Czekamy z niecierpliwością na efekt.

  • Commit napisał:

   @Pułapka człowieku jakie CV? To ja zatrudniam ludzi a nie odwrotnie. Mój komentarz wyraża troskę, że postawiono na nie odpowiedniego konia. Jak chcesz żebym się tym zajął to leć do banku, wypłać połowę tego co płacisz obecnie, połóż na stole a ja ci powiem co masz zrobić żeby nie zaliczać dramatycznych wpadek i ciągłych awarii. Potem wynajmiesz sobie prawdziwych inżynierów i w kilka miechów będziesz mi dziękował za efekt i pozbycie się problemu.

   • pułapka napisał:

    Troskę też wyraża lepiej od ciebie moja siostrzenica. I nie chcę, żebyś się tym zajmował. Widać elegancko, że na podstawie niezbyt szczegółowych (by nie rzec, anegdotycznych) danych wyrażasz autorytatywnie opinię, a to prosta droga do porażki. Poza tym nie zwykłem płacić anonimowym ludziom w internecie.

    Może w takim razie zajmij się tym zatrudnianiem ludzi? Jeśli ci to dobrze wychodzi, to będzie zdrowiej dla wszystkich.

  • Commit napisał:

   Spokojnie @Pułapka nie podnoś sobie ciśnienia. Byłoby mi zupełnie obojętnie co tam sobie w PKP czy COI informatyzujesz gdyby nie fakt że robisz to za publiczną kasę a więc i moje pieniądze. Działaj chłopie, działaj bo Rafał lub jego przełożony może w wyniku braku efektów nie docenić twoich wysiłków.

   • pułapka napisał:

    Jestem zupełnie spokojny, ale jest mi całkowicie nieobojętne co i jak jest w Polsce informatyzowane, więc działam zamiast narzekać, że wszystko jest źle. A takie śmieszki jak ty to rak dla tego kraju.
    Są dwie możliwości:
    1. Znasz się na temacie, tylko nie chcesz sobie brudzić rąk i powinieneś w związku z tym zamknąć pape.
    2. Nie znasz się na temacie i powinieneś w związku z tym zamknąć pape.

    Pełno takich mądrali, którzy twierdzą, że w kilka miesięcy by wszystko naprawili, tylko im się nie chce.

 • Commit napisał:

  @pułapka co za ulga że odpuściłeś temat siostrzenicy, gratuluję. Ponadto widze, że jednak ciśnienie ci wzrosło, niepotrzebnie używasz ulubionego słowa A. Leppera. Ufam jednak że weźmiesz odpowiedzialność za swoje słowa i działania i nie bedziesz w razie porażki zganiał winę na koklusz, pandemię i wszystkich świętych. Słyszałem że COI lubi PR a w przypadku niepowodzenia zrzuca winę na innych. Powiedz tylko kiedy mogę cię rozliczyć z działalności? 3 miesiące wystarczy czy bedzies liczył w latach?

 • jan napisał:

  Dawniej stawali na udeptanej ziemi i za chwilę było wszystko wiadomo. Teraz siedzą przy klawiaturach (np. commit i pułapka), pyskują i pyskują. I po co to to Wam?

 • Commit napisał:

  @janku, ja nie pyskuję i nie używam żadnych wulgaryzmów. Nie wyzywam i nie przezywam nikogo. Sprawdź posty powyżej kto jakich słów używa. Nawet nie uważam, że stoję z kimkolwiek na udeptanej ziemi. To raczej kontestacja sytuacji z nutką sarkazmu i zdziwienia oraz nadziei że może ktoś sięgnie po rozum do głowy.

 • Wasko sypie napisał:

  Pamiętam jak Duduś w Coszmarchu zatrudnił takiego chudego urzędnika z Wawy i powiedział teraz mamy coroczny kontrakt na utrzymanie ePupy. Faktycznie gość po miesiącu pracy podpisał umowę na utrzymanie ePupy za 10 mln zł.

 • Mar napisał:

  Niezła ankieta, można zaznaczyć że stał się cud 🙂

  http://eracen.pl/ogloszenia

Skomentuj