Szefowie informatyki NFZ zwolnieni dyscyplinarnie

Andrzej Strug, dyrektor Departamentu Informatyki Narodowego Funduszu Zdrowia i jego zastępca Marek Ujejski zostali zwolnieni w trybie dyscyplinarnym. Prezes Funduszu miał im zarzucić zaniedbania w sprawach związanych z bezpieczeństwem przetwarzania informacji oraz opóźnianie postępowania na zakup usług wsparcia dla serwerów IBM. Obowiązki dyrektora departamentu czasowo powierzył Marcinowi Grabowskiemu.

Strug i Ujejski swój punkt widzenia przedstawili w liście skierowanym do wszystkich członków Rady Funduszu, który przesłali też do ministra zdrowia, prof. Mariana Zembali i wiceministra Sławomira Neumanna. “Od wielu miesięcy odczuwaliśmy niechęć Prezesa NFZ do merytorycznej współpracy z nami i powody przedstawione w piśmie zwalniającym nas z pracy, odczuwamy jako pretekst do pozbycia się niechcianych pracowników. Rzeczywiste powody tych działań pozostają dla nas zupełnie nieznane” – piszą w liście.

Strug i Ujejski uważają, że zarzuty pojawiły się po audycie zleconym przez nich firmie Oracle. “Celem tej pracy było rozpoznanie sposobu zarządzania i ewentualnych podatności na nieuprawnione ingerencje systemów bazodanowych w oddziałach korzystających z baz Oracle” – tłumaczą. Z listu wynika, że Oracle jeszcze nie skończył audytu. Na spotkaniu z pracownikami oddziałów, które korzystają z baz Oracle, przedstawiono jedynie cząstkowe wyniki prac z czterech wojewódzkich oddziałów Funduszu. Nie wiadomo, jakie były wnioski przedstawione w trakcie tej prezentacji, ale Strug i Ujejski piszą, że zgłoszono do nich “liczne zastrzeżenia”, a Oracle miał kontynuować badanie.

Strug i Ujejski w swoim piśmie formułują także zarzuty pod adresem prezesa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka. “Niewątpliwym celem handlowym firmy Oracle jest sprzedaż Funduszowi dodatkowego oprogramowania narzędziowego wartego dziesiątki milionów złotych. Wobec stałego nacisku kierownictwa Funduszu na zmniejszanie kosztów obsługi informatycznej (co oczywiście uznajemy generalnie za racjonalne), Departament Informatyki nie może godzić się na rekomendowanie dodatkowych zakupów bez sprawdzenia rzeczywistych korzyści biznesowych i ewentualnego porównania użycia narzędzi konkurencyjnych. Dlaczego w tym wypadku przedstawione przez firmę komercyjną wstępne ustalenia są dla Prezesa Funduszu ważniejsze niż zdanie doświadczonych pracowników Funduszu pozostaje zupełnie niezrozumiałą zagadką” – piszą.


komentarzy 91 dla “Szefowie informatyki NFZ zwolnieni dyscyplinarnie”

 • Przemek napisał:

  Żywy dowód na to, że Oracle rzeczywiście dużo może. No ale żeby doprowadzić do takiego chamskiego zwolnienia Marka, bo stanął na przeszkodzie kolejnego dużego kontraktu, to już przesada …

 • Zeno napisał:

  Nalezalo sie i tyle

  • Olo napisał:

   Firmy dużo mogą generalnie … To przestroga dla tych co pracują w administracji . Zawsze można donieść do ABC, zlecić cos do Niezależnego Dzennikarza przez agencje PR, i koniecznie wynająć kancelarie co zablokuje przetarg …to przecież grosze kosztuje a przetargi sa na miliony.
   Pracowniku administracji pamiętaj Ten co przetarg przegra doniesie bo …. Była zmowa skoro moja firma nie wygrała – a przecież główny sprzedawca zapisał juz w tabelce do korporacji przetarg jako wygrany

  • Czesio napisał:

   Co się czepiasz leśnych dziadków. Oni jedynie przymykali oko. Tam wszystkie siwzy pisał Czarny. I wystarczy prześledzić je jego kontakty z Engave a wszystkie dziwaczne zakupy NFZ stają się jasne.

 • Czass napisał:

  Ciekawe czy ktoś zajmie się wyjaśnieniem tego… to przecież “śmierdzi” łapówkami lub zaniedbaniami

  • LO napisał:

   Dokładnie za to polecieli. Byli podejrzewani o łapówki od Asseco i IBM. Chodzi o umowy na opiekę nad serwerami IBM i rozpływające się w powietrzu serwery IBM, które CBA odnajdowało w centrali IBM. Oracle i HP powinno siedzieć cicho i głaskać CBA żeby nimi się nie zainteresowano.

   • LOL napisał:

    Co ty knocisz. Najwieksze przewalki lecialy na EMC. Widziales ty kiedys w zyciu zeby kupic macierz na 13 mln PLN. Duzy bank wydaje tyle nie wydaje ani nawet ZUS.

   • LOL napisał:

    EMC i tylo EMC. To byly przewalki. 13 MLN za macierze do centrali w zeszlym roku.

    • LOL napisał:

     EMC? 😀
     Podlicz sobie ile rocznie wyciąga IBM i Asseco z NFZ. Te 13 baniek nawet jeśli poszło jest niczym w porównaniu do tych dwóch firm. Patrz na grubasów a nie płotki.

 • Szyk Cech napisał:

  Moim zdaniem to mobing. Żeby wywalać ludzi przed końcem audytu i w dodatku bez żadnej dyskusji – to czysty mobing. Moim zdaniem mogą śmiało złożyć wniosek w sądzie pracy z dużą szansą wygrania.

 • Antek napisał:

  Koniec pewnej epoki w NFZ (z odniesieniami jeszcze do Kas). Oj nie maja ludzie IT latwego zycia w NFZ.

 • T.R. napisał:

  Zgadza się w Asseco i IBM pewnie zaczęła się panika, bo rysuje sie koniec monopolu

 • Znawca napisał:

  Z tego co ćwierkają na mieście Andrzej i Marek polecieli za wałki z IBM i Asseco. Pamiętacie interpelację w sprawie związków Andrzeja z Asseco?

  Podobno po cichu oddawali nielegalnie całe sprawne serwery dla IBM za darmo i bez pokwitowań a te serwery są dalej na stanie NFZ. Zaczęło się od afery CBA w Szczecinie za którą poleciał naczelnik informatyki i kilka osób dostało zarzuty za ‘ginący’ sprzęt IBM, który zabierał po cichu IBM. 😀

  CBA od początku roku siedzi w NFZ i trzepie wszystkie kwity IBM i Asseco, jest podobno kilka śledztw. Podobnie w ZUS. Może jest zielone polityczne światło na rozliczenie tych firm, bo wybory tuż tuż a Kaczyński wiadomo jaki ma stosunek do Asseco. Marka i Andrzeja łączy jeszcze coś zadziwiającego obaj pochodzą z firm które kupiło Asseco (bodajże Serum i Ster). Prezes NFZ nie odważyłby się ruszyć pełnomocników Asseco i IBM (Marek i Andrzej) bez zgody politycznej. Nadchodzą chude lata dla korporacji

  • fadjg napisał:

   Znawca napisał:
   > Nadchodzą chude lata dla korporacji

   Dla ass-eco i ajbiem tak. Dla ejcz-pi i łorakel być może tłuste lata.

  • Olo napisał:

   Tak jest oczywiste ze powinni ludzi zatrudniać bez historii pracy w złym świecie komercji …. A właściwie od razu doktorów historii

  • zbawca napisał:

   znalazl sie znawca od 7 bolesci. popatrz se bracie na strone zamowien publicznych NFZ i na kwoty na przetargach za ostatnie lata. potem sie dopiero wymadrzaj.

 • Istvan napisał:

  A co teraz będzie z kartą zdrowia pacjenta? Wiadomo coś?

  • Znawca_2 napisał:

   Jeśli chodzi o kartę zdrowia to brak Marka będzie dużym problemem (niektórzy są naprawdę trudno-zastępowalni). Natomiast losy karty są w największym stopniu zdeterminowane ustawą “zdrowotną”. Jeśli stosowna nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, to karta zdrowia będzie, albo raczej “z dużym prawdopodobieństwem będzie” w 2016 r.

   • Istvan napisał:

    No właśnie ustawę to chyba coś zblokowało, bo cisza i nawet do Sejmu jej nie skierowano. A teraz pewnie nie będzie komu pilnować tematu.

   • Andrzej S. napisał:

    Marku, sam to napisałeś?
    Pozdrawiam – Andrzej

    • Znawca_2 napisał:

     Marek tego nie napisał. Natomiast mam pewność, że brak Marka przy karcie zdrowia to duży problem.

     • Andrzej S. napisał:

      Czyli to jednak Ty Marku. Cieszę się, że znowu jesteśmy razem. A na poważnie to znajdź mi jakikolwiek jeden autorytet który zapłacze za Markiem. Oczywiście nie pisz mi o kolegach przewodniczącego Marka z PTI. Zapytaj też informatyków w NFZ na temat Marka.

 • falenta napisał:

  przejrzyjcie sobie umowy ibm na serwery! Przeciez tam jest napisane wprost, ze nie dostarczaja nowego sprzetu!!!!! To skad pochodza ich serwery jesli prawda jest to ze zabieraja po cichu od baranow typu nfz, z tego samego demobilu????? Odsprzedaja kilka razy te same rzeczy do dojnej panstwowej krowy!? Maly oscylatorek ibm????? Dyrekcja biura informatyki w nfz oczywiscie nic o tym nie wiedziala!?!????? Dlaczego prezes nfz nie zawiadamia prokuratury!?

 • Znawca napisał:

  Poczytajcie, a zrozumiecie. Nadchodzi zmiana władzy, czas przymilić się prawicy, zaczyna się akcja czyste ręce i uderzenie w Asseco i IBM:

  NIK złożył do CBA doniesienie na przebieg przetargu w ZUS
  http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1090720.html?print=tak&p=0

  ZUS żąda wyjaśnień odnośnie przetargu za 600 mln złotych
  http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zus;zada;wyjasnien;odnosnie;przetargu;za;600;mln;zlotych,159,0,1478303.html

  Gigantyczne pieniądze i wiele niejasności. NIK potwierdza wątpliwości ws. przetargów w ZUS
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/gigantyczne-pieniadze-i-wiele-niejasnosci-nik-potwierdza-watpliwosci-ws-przetargow-w-zus,462997.html

  Afera przetargowa? ZUS czeka na analizę Najwyższej Izby Kontroli
  http://tvn24bis.pl/wiadomosci-gospodarcze,71/afera-przetargowa-zus-czeka-na-analize-najwyzszej-izby-kontroli,403544.html

  Szef CBA: Dyrektorzy handlowi IBM i HP mają postawione zarzuty korumpowania urzędników
  http://wyborcza.pl/1,76842,14995529,Szef_CBA__Dyrektorzy_handlowi_IBM_i_HP_maja_postawione.html

  CBA wkroczyło do centrali IBM
  http://www.se.pl/wiadomosci/polska/cba-wkroczylo-do-centrali-ibm_389600.html

 • Hadzi napisał:

  Karta Zdrowia….. w 2016 r……uuuuhahaha. No prosze was przeciez kol. Marek jedzie na tym, temacie od lat. przeciez to jest albo i ma byc neverending story. Przeciez tego krolika oni gonia i dzieki temu zyja latami . jak sie ten przetarg oglosi to juz bedzie klops – zwlaszcza jak beda odwolania … pamietacie ostatni wielki projekt na PKI – budzet NFZ na 10mln a wygrywa oferta na 2 z kawalkiem i okazajuze sie ze NFZ kupuje kota w worku. Co sie z tym stalo dalej nawet niewiem.

  • noek napisał:

   Amen. Z czego Marek był znany? Z zagranicznych konferencji, ciągłej nieobecności w pracy i pisania opinii o niczym. Niekończące się przetargi. Ciągle PTI, Asseco i IBM. I te jego bajecznie płatne zlecenia z PTI… ktoś się kiedyś tym zajmie.

 • Olo napisał:

  To jest jakieś skur…synstwo. Bo serwery ginely??? Fachowcy z abc je na pewno znajda. I na Allegro sprzedadzą
  Polecieli zapewne za to ze samodzielnie systemów nie utrzymywali i nie rozwijali – jak miszczowie z coi

  • du_ju_remember napisał:

   Ginące całe szafy serwerów IBM, które podobno CBA systematycznie odnajduje w IBM i Asseco to nie tylko problem NFZ ale większości państwowych molochów.

   “Przeszukania w warszawskiej centrali koncernu IBM – RMF FM”
   “CBA w centrali IBM w Warszawie – WPROST”
   “CBA wkroczyło do centrali IBM – SE.pl”

   Pan Robert i Janek z Asseco znowu muszą wyłożyć kasę dla Mareckiego i Andrew tym razem na adwokatów. Michał z IBM też pewnie się dorzuci bo wartości komórek w Excelu muszą rosnąć. Zarząd IBM z utalentowaną blondwłosą prawnik na pewno w wakacje nie będą się nudzić 😀

   • do not napisał:

    pomysl kretynie zanim cos napiszesz. Nawet male dzieci wiedza ze serwerow nie sklada sie w biurach handlowych ani IBM ani HP. Nawet “polscy” producenci produkuja je w Chinach. A skladanie ich ze starych czesci sie nie oplaca. Nawet pralek sie nie naprawia tylko wymienia na nowe. Wyobraz sobie matole samochod zlozony z czesci.

    • Yeti napisał:

     ale kto pisze o skladaniu w biurach handlowych? Temat dotyczy sprzedawania kilka razy tych samych elementow, ktore demontuje sie w jednym miejscu i sprzedaje w kolejnym jako niby nowe. Teraz geniuszu rozumiesz jak bardzo oplaca sie skladanie ze starych czesci, ktore juz kilka razy wczesniej byly sprzedawane w innych panstwowych firmach? Slyszales, ze przy upgrade serwera IBM zabiera od NFZ po cichu sprawne podzespoly a nawet cale sprawne serwery z szafami? Ze niczego nie kwituja? Jarzysz teras jak obracaja tym sprzetem?

    • Kolo napisał:

     @do not
     Polscy producenci serwerów? Chłopcze przestań.

 • Olo napisał:

  A powinni jak koledzy z cpi serwery i aplikacje przez pośredników kupic -netcostam- to byłby znów oscylatorek na wzór tego z okresu świetności cpi

 • Roman napisał:

  Brawo! Czyścić układy. Pewnie zaraz wypłyną w jakiejś korporacji i się sprawa wyjaśni 🙂

   • tomek napisał:

    te kontrole dotyczyly czego innego i były prowadzone pół roku temu
    ci dwaj zostali zwolnienie bo w audycie przerpwadzonym przez oracle wyszło że jest jakas luka w bezpieczeństwie. Wiesz tak to można każdego administratora zwolnić ba każdego pracowanika bo nie zachował wystarczejącego bezpeczeńswa ochrony danych

    • DZIENNIK napisał:

     Jak czego innego gdy rmf fm i tvn dzisiaj trąbi że chodzi o gospodarowanie mieniem i ginący bez kwitów sprzęt IBM ???? Przecież Marek odpowiadał właśnie za harware a Andrzej odpowiadał za Marka. To dlatego zostawili Grabę i zrobili z niego dyrektora, bo ma w tym temacie czyste łapy.

  • Bug napisał:

   Co tam kontrola CBA. Prawie rok temu agenci weszli do MSW aby skontrolowac przepływy finansowe do COI z pominieciem procedur. I co ?
   Decydenci nadal mają się wyjątkowo dobrze. Po prostu Paweł zbiera tylko kwity aby umacniac swoja pozycje.

   • Hajer napisał:

    Wyglada na to ze CBA jedzie na wspomnieniach Andrzeja M Jak informatyzowalismy kraj i zylo nam sie dostatniej” A mimo ze Andrzej M “siła wiedzioł” COI to juz nie te czasy

   • Bug napisał:

    No tak przekręt w COI to w zasadzie świeżynka lata 2013/2014. Czyli tym tematem to już może zajmie się nowa władza. Przecież obecnie rządzący sami sobie krzywdy nie zrobią.

 • tomek napisał:

  sprawa jest oczywista , ze oracle próbuje wygrać przetarg na duza kase i oczywiste jest że ma swoich lobbystów w centrali NFZ. Przeież to jest jawne zagrożenie bezpieczeństwa państwa ! gdzie jest CBA i ABW?

  ja pie.. co to ma być ! to państwo rzeczywiście istnieje teoretycnie skoto jakaś firma z dupy może wpływac na instytucje rządowe

  • miko napisał:

   Tu nie chodzi o Oracle. Czytajcie dzisiejszą prasę. Wyjaśnia się coraz więcej i kolejne dni powinny dać więcej info. CBA znalazło coś na Asseco i IBM bo ostatnie dwa zamówienia to umowa z Kamsoft/Asseco na soft aplikacyjny i umowa z IBM na serwery.

   Jak ustalił dziennikarz RMF FM, Centralne Biuro Antykorupcyjne bada wybrane decyzje dotyczące zamówień publicznych, a także kwestie rozporządzania mieniem NFZ w latach 2010-2014. Według nieoficjalnych informacji, agentów CBA interesują także przetargi informatyczne przeprowadzone w tych latach. CBA sprawdza, czy nie doszło do korupcji. Ostatnie zwolnienia na szczytach władzy w NFZ mogą mieć związek z kontrolą.

   Zdymisjonowani Dyrektorzy i ViceMinistrowie próboją odwrócić kota ogonem. CBA POWINNO WYDAĆ KOMUNIKAT TŁUMACZĄCY TĄ ZADYMĘ.

 • miko napisał:

  We wtorek siedzibę warszawskiej centrali IBM przeszukiwali funkcjonariusze CBA i prokuratorzy. Szukali dowodów w sprawie dwóch pracowników NFZ. Prokuratura nie zdradza wartości sprzętu, który miał być przywłaszczony. Wiadomo, że śledczy wciąż to szacują.

  Informację podało rmf24.pl
  Jak podaje portal osoby usłyszały zarzuty przywłaszczenia sprzętu komputerowego. Jedna z nich to obecny, a druga emerytowany pracownik NFZ – śledztwo w tej sprawie trwa od października 2012 r. Nie wiadomo, jaka była wartość sprzętu.

  CBA i prokuratura przeszukiwały centralę IBM w poszukiwaniu dokumentów do śledztwa. Ewentualne akty oskarżenia prokuratura do sądu powinna skierować jeszcze w tym miesiącu. CBA szuka teraz dokumentów, o których poinformowali je podejrzany.

 • Yoda napisał:

  No to totolotek:

  Ktory tom wspomnien Andrzeja M “Jak informatyzowalismy kraj i zylo nam sie dostatniej” zdejmie z polki CBA?

  Ja stawiam na MPiPS i MG. Green IT ma ostatnio kiepskie notowania

 • G.P. napisał:

  A może przy okazji wyjaśnią się wpływy innego notabla PTI. Niejakiego PWF, o którego możliwościach i zarobkach krążą legendy na Śląsku.

 • Marek_Ujejski napisał:

  Po zapoznaniu się z treścią postów umieszczonych na portalu oświadczam ze przekraczają one (niektóre z nich)dopuszczalny prawem poziom wyrażania opinii o sprawach publicznych i personalnie mojej osoby. Zawarte w niektórych postach pomówienia sugerujące jakąkolwiek moją współpracę w sposób sprzeczny z prawem lub zaniedbania z firmami realizującymi zamówienia publiczne w Centrali NFZ takimi jak IBM, ASSECO czy EMC lub jakichkolwiek innych, są pozbawione całkowicie podstaw merytorycznych. W związku z powyższym podjąłem decyzję uruchomienia procesu prawnego w trybie karnym i cywilnym po realizacji przysługującego mi prawa do ustalenia tożsamości autorów niektórych postów. W szczególności dotyczy to autora ukrywającego się pod nickiem Znawca i LO (ale nie wyłącznie). W procesie cywilnym wobec tych osób będę domagał się odpowiedniej formy przeprosin oraz adekwatnej nawiązki finansowej. Jednocześnie wzywam wszystkie osoby które miałyby jakakolwiek uzasadnioną rzeczywistym stanem wiedzy informację o faktycznych, a nie wydumanych nieprawidłowościach o zgłaszanie ich do właściwej miejscowo prokuratury. Decyzję o pełnej liście pozwanych osób podejmę po konsultacji z moim adwokatem. Zdecydowanie podtrzymuję ze przyczyny podane w piśmie prezesa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka rozwiązania ze mną umowy o pracę są całkowicie fikcyjne, niezależnie od faktu że dotyczą one rzekomych uchybień realizacji Polityki Bezpieczeństwa w związku z przeglądem technicznym luk bezpieczeństwa zleconym przeze mnie(niezakończonym do dnia postawienia mnie i dyrektorowi Strugowi zarzutów)oddziałów NFZ używających bazy danych ORACLE. Pozew w tej sprawie został już złożony we właściwym miejscowo Sądzie Pracy w Warszawie.Na obrzydliwe i bezczelne pomówienia ( być może osób związanych z firmami które przegrały przetargi w NFZ , lub wynikające z czystej i bezinteresownej zawiści)reaguję dopiero w chwili obecnej, gdyż w pierwszej kolejności musiałem zabezpieczyć moje interesy prawne związane terminem zawitym (nota bene nieprawidłowo oznaczonym w piśmie prezesa NFZ -sic!)wynikającym z Kodeksu Pracy.

  • kolega_marka napisał:

   Fragment publikacji “PTI przegrało w sądzie. Niepowetowane straty na wizerunku”

   “Wydanie Opinii dotyczącej scenariusza relokacji centralnych zasobów KSI ZUS do nowych lokalizacji… oraz uruchomienia w nich procesów przetwarzania produkcyjnego Obszar ITS MF Wersja 2.11 Wydanie II ( ITS MF – Infrastruktura Techniczna Systemu Mainframe), kwota netto umowy 52.000 zł, zapłacone i rozliczone na bieżąco. Wykonawców troje: jeden rzeczoznawca GP i dwoje znajomych nie-rzeczoznawców Ujejski i niejaka Majewska, nawet członkiem PTI nie będąca.

   Kierownikiem tematu szef Izby Rzeczoznawców PTI mianował niebędącego rzeczoznawcą, ówczesnego wiceprezesa PTI – Marka Ujejskiego – podobno ze względu na jego unikalne w PTI „wiedzę i doświadczenie”, co było klasycznym przykładem kumoterstwa we władzach PTI i naruszeniem statutu (ZG nie wyrażał zgody na realizację tej umowy przez „członka władz PTI” §17 ustęp 6 punkt s).

   Co ciekawe Marek Ujejski zeznając w sądzie pod przysięgą powiedział: „uznałem, że trzeba dać udział w tej ekspertyzie GP, jako rekompensatę za wyłączenie go z tematu kompanii węglowej”, czyli jedyny rzeczoznawca w zespole (innego nie było – bo i po co?) dostał się do tego zespołu „z łaski wiceprezesa PTI”, a wysoki sąd na podstawie zeznań świadków i dokumentów ustalił, że rola GP w realizacji tej ekspertyzy była kluczowa.

   Ujejski pieniądze dostał, Plucińskiemu, który wykonał robotę PTI odmówiło wypłaty. Ot tak, bo pyskował. Sąd przyznał mu racje.”

   I to Pan chce naprawdę kogoś podawać do sądu? 🙂
   Czyżby KSI ZUS nie działał (zapewne zupełny zbieg okoliczności) również na sprzęcie IBM i również na sofcie Asseco? Marku, to wszystko pomówienia…… prawda? 🙂

   • hgw napisał:

    To Marek Ujejski jako szef informatyki NFZ bierze kasę z PTI pod pretekstem opinii dotyczącej systemów Asseco i IBM dla ZUS gdy jednak nie jest rzeczoznawcą ale jest szefem informatyki NFZ? To skąd on się znalazł przy takiej opinii i jako kto ją robił?

    CZY NFZ NIE JEST PRZYPADKIEM CAŁKOWICIE UZALEŻNIONY OD SYSTEMÓW IBM i ASSECO??? Przecież konsorcjum kamsoft-asseco ma 100% monopolu w obszarze softu aplikacyjnego w NFZ i 100% monopolu Asseco w dostawach sprzętu IBM dla NFZ. Tak się kreuje Polski uczciwy rynek?

    I ten sam człowiek mówi, że pomówienia o jego znajomości z tymi firmami są fałszywe?

    • tr napisał:

     Dzięki takim właśnie pisemnym opiniom nie tylko NFZ, ale i ZUS są zakładnikami Asseco i IBM. A wszystko to jak twierdzi Marek okropne oszczerstwa i kłamstwa. Marek nie ma nic wspólnego z całkowitym zmonopolizowaniem NFZ przez Asseco i IBM. Do napisania opinii dla ZUS zmusił go pewnie groźbami IBM i Asseco. Swoją drogą jak można zlecać komuś opinię o IBM czy Asseco dla ZUS gdy ten ktoś doprowadził do całkowitego monopolu tych firm w NFZ? Czy może od początku chodziło właśnie o jedynie słuszną opinię od rzekomo niezależnej osoby?

     • Kolo napisał:

      Marek na pewno nie ma nic wspólnego ze zmonopolizowaniem NFZ przez Asseco. Nie zna nikogo z Asseco, nie imprezuje prywatnie z Asseco i jego żona również nie zna Jana B. z Asseco.

 • LO napisał:

  Panie Marku sam pan oczernia innych broniąc siebie pod pseudonimami Przemek, Czesio, Czass. Te wpisy też pozbawione są merytoryki a polegają na bezczelnych pomówieniach które można zbadać sądownie.

  Panie Marku każdy kij ma dwa końce. Niech pan z panem Andrzejem oceni czy niektóre z wpisów nie mają przypadkiem związku z rzeczywistością. Mleko publicznie jeszcze się nie rozlało. Ci którzy robili wpisy będą się bronić. Niech pan sam oceni czy na pewno mówią od rzeczy i czy nie wiedzą dużo więcej niż na razie napisali.

  • andrzej napisał:

   Jeszcze posługuje się pseudonimem “Szyk Cech”

  • TSA napisał:

   Wiedzą jak wiedzą ale pewne zdarzenia pozostawiły ślady. Jeśli Marek U. nie pamięta to może przypomni mu szanowna małżonka a jeśli ona nie pamięta to może obojgu im przypomni wszystko Jan B. Jeśli Jan B. zapomniał to może Michał G. i Robert S. mu przypomną. Jeśli nikt z nich nie pamięta to może internet przypomni?
   Przypadek Stonogi dowodzi że w sieci potrafią pojawiać się różne ciekawe rzeczy. Nieciekawe dla firm IBM i Asseco i kompromitujące dla wiadomo kogo. Marku przemyśl jeszcze raz czy nie ma żadnego związku i czy wszystkie kontakty były niezobowiązujące. Dla dobra wszystkich.

   • TSA2 napisał:

    I jeszcze Paweł B (Asseco) z Katowic dzięki “pomocy” którego do dzisiaj nie wyjaśniono zagadkowej tegorocznej “awari” całego systemu informatycznego NFZ podczas negocjacji ceny zakupu aplikacji Asseco dla NFZ. W ten sposób zaszantażowano NFZ który do czasu awarii chciał znacznego zmniejszenia ceny. Zwolnieni dyrektorzy do chwili odejścia pomimo upływu kilku miesięcy “nie byli w stanie” ustalić przyczyn “awari”. Ale tak jak ktoś ironicznie napisał: to zupełny przypadek.

    Ponad 50 milionów rocznie dla Asseco, 15 dla IBM i nikt nie wie skąd w trakcie negocjacji z Asseco wzięła się awaria. Nie wie Asseco, nie wie IBM i nie wiedzą zwolnieni dyrektorzy. Jak w czeskim filmie. Tylko IBM i Asseco i zwolnieni dyrektorzy chyba nie pochodzą z Czech.

    • lak napisał:

     Największa firma informatyczna na świecie i największa firma informatyczna w polsce przez kilka miesięcy nie potrafią ustalić przyczyn awarii systemu, który stworzyli i za który odpowiadają sprzętowo i programowo?

   • marko napisał:

    Ciekawe, ciekawe.

    Na profilu Marka w znajomych jest niejaki Jan Butkiewicz z Asseco odpowiedzialny za publiczny sektor zdrowia, czyli NFZ. Czy to ten Jan B, o którym napisał TSA? Ciekawe, że Jan Butkiewicz odpowiada za dostawy serwerów IBM dla NFZ, za które z tego co tu czytam w NFZ odpowiadał Marek. Może osoby robiące wpisy może raczyłyby ujawnić pozostałe nazwiska?

    Ciekawsze, że z wpisów Marka i Jana na Linkedin wynika, że obaj wspólnie pracowali w ABG, które należy do Asseco.

    Jeśli prawdą jest co tu czytam, że Asseco ma 100% monopolu (??) na dostawy sprzętu IBM dla NFZ to chciałbym wiedzieć jaki cud spowodował, że wszystkie te przetargi (??) na sprzęt za które odpowiadał Pan Marek przez tyle lat wygrywa jedna firma, w której pracuje znajomy Pana Marka Jan Butkiewicz, która to firma jest właścicielem poprzedniego pracowdawcy Pana Marka i Jana Butkiewicza (ABG). Z ogłoszeń zamówień publicznych NFZ widzę, że te zamówienia były przetargami, ale wygrywanymi wcześniej i teraz przez jedną firmę: Asseco. Co to za wybitne przetargi? Przez tyle lat Pan Marek nie dostrzegł problemu? Panie Marku, to są według Pana “obrzydliwe i bezczelne pomówienia”? Na stronie IBM widzę, że jest kilkunastu autoryzownaych partnerów handlowych IBM dla dostaw serwerów. Proszę wytłumaczyć jak to się dzieje, że wygrywa tylko jedna firma?

    Oparłem się tylko na tym co tu przeczytałem plus wyszukiwarka google. Jak widać obrzydliwie i bezczelnie to chyba mija się Pan z prawdą. Chyba, że kłamie Pan na swoim profilu linkedin, kłamie na swoim profilu Jan Butkiewicz z Asseco, że Pana zna i że odpowiada za NFZ, kłamie cały NFZ robiąc oszukane przetargi, kłamie Asseco cudem wygrywając je wszystkie, kłamie IBM że poza Asseco ma kilkunastu innych autoryzowanych partnerów handlowych i ostatecznie kłamią piszący tu, że odpowiadał Pan właśnie za serwery IBM.

    Nie jestem prawnikiem, ale po tym co tu i w sieci czytam wątpię czy aby mógł Pan obiektywnie odpowiadać za dostawy serwerów. Ciekawe, że przez tyle lat nie zauważył Pan, że przetargi te wygrywa jedna firma. Najzabawniejsze, że z publicznie dostępnych informacji o udzielonych zamówieniach wynika, że prawie zawsze wpływa tylko jedna oferta. Obrzydliwie i bezczelnie składa się, że to oferta Asseco.

    Panie Marku, litości.

    • pracownik nfz napisał:

     Ciekawe jest co innego. Asseco tylko oficjalnie niby coś dostarcza. W rzeczywistości Asseco WCALE NICZEGO NIE DOSTARCZA. Sprzęt w ramach dostaw i modernizacji serwerów dla NFZ dostarcza i modernizuje IBM. W całym kraju.
     Asseco jest tylko przykrywką mającą wszystkim zamydlić oczy, że niby organizowane są jakieś przetargi. Żeby ciemny lud nie truł tyłka, że Asseco i IBM dostają coś bez przetargu. Żeby prokuratura się nie czepiała.
     To można bardzo łatwo sprawdzić pytając od prezesa NFZ (jeśli siwy ma w ogóle o tym jakiekolwiek pojęcie) po informatyka w oddziale lub centrali NFZ. Zgadzam się z jednym – to “obrzydliwe i bezczelne” pomówienia Marku 🙂
     A teraz na poważnie: gdzie są organy ścigania? Marku, wszyscy liczymy na to, że w pozwach które będziesz pisał uwzględnisz te fakty 😉 Czy może w natłoku pracy nie zauważyłeś, że od 6 lat to nie Asseco a IBM wykonuje wszystkie czynności przy serwerach IBM? Skoro się już tu wypowiedziałeś może wytłumaczyłbyś nam w takim razie za co Asseco od 6 lat bierze pieniądze i jaka jest jego rola w dostawach i modernizacjach serwerów IBM. 😉 Marko w swoim wpisie częściowo zrobił to już za ciebie.

    • lak napisał:

     To dlaczego nfz nie zamawia serwerów bezpośrednio od ibm? Przecież dla normalnego kupującego byłoby taniej. To dlatego cba nie wychodzi z nfz? Jeśli prawdą jest, że asseco nie dostarcza i nie modernizuje tych serwerów tylko występuje oficjalnie na kwitach to nie rozumiem o co tu chodzi?

     ibm dostarcza serwery, które powinno dostarczyć asseco? O co tu chodzi? ibm i asseco ustawiają przetargi uzgdaniając cenę, bo warunki i tak spełni tylko asseco? Jeśli tak jest to zwolnienie z pracy chyba nie jest wystarczającą karą dla tego kto do tego dopuścił.

    • analityk napisał:

     Umówmy się, że jeśli przetargi wygrywa jedna firma i tylko ona cyklicznie do nich przystępuje to nie są to przetargi. Dużo mówiące jest milczenie tych firm i broniącego się dyrektora Marka. Potrafiliby to obalić gdyby było inaczej.

     • IneZ napisał:

      Zwinę się ze śmiechu. Co niby mieliby obalać? Komunikaty prokuratury i CBA o czynnościach w sprawie NFZ, IBM i Asseco o serwerach? Albo komunikat NFZ o dymisji, że niby dymisja Marka Ujejskiego to był lipcowy żart?
      Aha i jeszcze musieliby obalać publiczne ogłoszenia o awarii w trakcie negocjacji umowy z Asseco i ogłoszenia o pariodowych przetargach, do których od lat przystępuje i wygrywa tylko jedna firma Asseco, które jest właścicielem ABG, z którego prosto do NFZ przeszedł Marek Ujejski. Spektakularne, że przed jego przyjściem do NFZ Asseco nie miało monopolu. Dużo tych przypadków, oj dużo……

 • SĘDZIA napisał:

  Trzy słowa do ojca opisanych tu sukcesów: UOKIK, NIK, PROKURATURA.

  • tr napisał:

   Szczególnie jeśli prawdą jest to co tu napisano, że IBM czy Asseco po cichu zabiera za darmo bez pokwitowania od NFZ sprawne serwery. Przy tym Andrzej Machnacz to amator.

  • wyborcza napisał:

   Bedzie sie dzialo po wyborach, oj bedzie. Wpiszcie w google CBA Krauze ZUS KSI. Prezes Prokomu szybko pozbyl sie toksycznego Prokomu, gdy w sprawie ZUS KSI przyszly sluzby. Historia chyba sie powtorzy, ale tym razem z Asseco. Rekomendacja: SPRZEDAJ.

 • wyborcza napisał:

  I jeszcze jedno. Gdzie przez te lata byla Rada NFZ? Kto i co tam podpisuje?

  • Papa napisał:

   Podpisują co im dyrekcja informatyki i lemingi z szefostwa NFZ podsuwają, dostają wypłaty za podpisy a nie za wiedzę. Do czasu moi mili, do czasu:

   ONET dzisiaj – W Kancelarii Prezydenta RP trwa audyt pod względem finansowym, kadrowo-administracyjnym oraz merytorycznym – poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Badana jest m.in. “racjonalność wydawania pieniędzy publicznych” Kancelarii.

 • analityk napisał:

  Coś jest na rzeczy z tymi powiązaniami i serwerami. Wklejam tu cytat z tvn24, który mówi o kontrolach służb rozpoczętych przed samymi dymisjami. Bardzo interesujące, że pojawia się tu słowo klucz “rozporządzanie mieniem” o przetargach informatycznych w roku 2010-2014. Jeśli naprawdę serwery IBM i ich części przez wszystkie lata były nielegalnie wyprowadzane do firmy, która jako jedyna je dostarczała czyli Asseco to mielibyśmy największą aferę informatyczną w historii kraju. Dodatkowo gdy weźmiemy pod uwagę informacje o historii i relacjach M.U. i J.B. opisanych przez Marko i Pracowniknfz.

  Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje RMF FM. Według rozgłośni, biuro bada m.in. decyzje dotyczące zamówień publicznych. Kontrolę rozpoczęło również Ministerstwo Zdrowia. Według ustaleń RMF FM, Centralne Biuro Antykorupcyjne bada wybrane decyzje dotyczące zamówień publicznych oraz kwestie rozporządzania mieniem NFZ w latach 2010-2014. Według nieoficjalnych informacji rozgłośni, agentów CBA interesują także przetargi informatyczne przeprowadzone w tych latach.

  Następny w kolejce ZUS?

 • DHL napisał:

  Media: Według nieoficjalnych informacji, agentów CBA interesują także przetargi informatyczne przeprowadzone w tych latach. CBA sprawdza, czy nie doszło do korupcji. Ostatnie zwolnienia na szczytach władzy w NFZ mogą mieć związek z kontrolą

  To powyżej to cytat. To chyba Pan Marek pisanie pozwów powinien zacząć od tvn, rmf, prokuratury i cba. 😛

 • Papa napisał:

  Haha wybuchowy dyrektor Asseco Paweł B. z Katowic odpowiedzialny za aplikację Asseco-Kamsoft? Kolega Marka, z którym Marek zanim przeszedł do NFZ pracował w ABG należącym do Asseco? 😀 Hohoho! to on miał pomóc Markowi wyjaśnić zagadkę spreparowanej awarii w trakcie negocjacji z Asseco? I lemingi z szefostwa NFZ zdziwione, że Marek nie wyjaśnił awarii do końca swojej pracy w NFZ? Buahahahah! Nie mam różowego pojęcia za co były te dymisje, ale mam dużo pojęcia za co mogłyby być i wcale nie tylko za to co do tej pory tu napisano. Mam jeden wniosek: służby w tym kraju są albo głupie albo sterowane.

 • Yaneck napisał:

  @Papa: No coż ABC jedzie ewidentnie wg wspomnien bohatera infoafery czyli Andrzeja M: MSZ, GUS, MS, ZUS, NFZ pokazalo sie tez cos o MPIPS i MF. Wszystkie sprawy horyzontem siegaja do 2010/11. A dalej to juz bylo wszystko OK, nie?

  • Papa napisał:

   To że ABC leci na wspomnieniach Andrzeja M. to oczywiste. Z tego co słyszałem Andrzej M. wcale jednak nie był blisko Marka. Mógł co najwyżej wskazać na monopol IBM-Asseco w NFZ i wskazać po co i do kogo ABC ma tam wejść. Ktoś tu jednak pisał, że były artykuły w prasie, że cała afera z Asseco i IBM rozpętała się w Szczecinie z którym Andrzej M. nie miał nic wspólnego. Dziwne jest nawet to, że znajdują coś w Szczecinie i nagle przeskakują do samej centrali NFZ i wchodzą do centrali IBM? Takie akcje tylko z mocnymi dowodami. W mediach piszą, że lata 2010-2014 ale piszą też, że ABC nie wychodzi od początku roku z centrali NFZ. Zbieg okoliczności z awarią i dymisjami w departamencie informatyki? Nie sądzę.

   Szef CBA: Dyrektorzy handlowi IBM i HP mają postawione zarzuty korumpowania urzędników. RMF FM informuje, że do biura warszawskiej centrali IBM wkroczyli agenci CBA i prokuratura.

   Do HP prokuratura nie weszła, ABC też, do Oracla też nie zapukano. I teraz dymisje na tle IBM i Asseco a o HP i Oracle cisza a co najciekawsze: oficjalnym powodem dymisji raport Oracle? Albo Oracle jest tak czyste (nie wierzę) albo tak mocne politycznie.

 • Yaneck napisał:

  @Papa: AM nie byl blisko NFZ ale wiedzial BARDZO duzo na temat calej polskiej Branzy IT. Ci ktorzy widzieli jego zeznania sa porazeni jego szczegolowa wiedza na temat Branzy. Skad ja mial to inna ciekawa sprawa. Podobno osob ktorych AM NIE WYMIENIA jest doslownie kilka i to z poboczy IT w administracji.

  • janos napisał:

   Jeśli CBA wie tyle ile piszą w necie to zastanawiające czemu nie ruszają do boju. Może czekają na nowy rząd żeby się podlizać akcjami i pokazać wyniki?

   • Yaneck napisał:

    Tego mozemy sie tylko domyslac. Ale jest pewne ze jesli przyjdzie nowa wladza to wykarczuje z urzedow cala “Rade Dyrektorow IT” jaka wymylilo sobie MAjC. Nastepcy juz z tego co wim sa i sie szykuja.

   • ion napisał:

    Krążą opowieści, że CBA od długiego czasu uwzięło się na IBM i kanały ich sprzedaży. Szczególnie mieli sobie upodobać sobie Asseco. Mówi się o jakiejś grupie powołąnej tylko do IBM i Asseco, która trzyma kwity do stopniowego odpalania po wyborach. Mówię to na podstawie rozmów z kilkoma ludźm IT, z którymi CBA robiło czynności i wiedziało bardzo dokładnie po co przychzodziło. Do dzisiaj mieli zebrać dużo materiału, ale na razie nie wykorzystywać. To głównie obwoźna grupa CBA ze Szczecina.
    Nie mówię, że to zły trop, ale coraz głośniej biznes zastanawia się dlaczego CBA nie szturmuje tak samo konkurencji (Comarch, Oracle, HP, Sygnity itd)? Jeśli mają ludzi rozumiejących biznes IBM i Asseco to mają ludzi mogących też rozliczyć pozostałą część ryunku. Czy może CBA działą na zlecenie konkurencji? Czy w porozumieniu?

 • janos napisał:

  Na początku roku do NFZ na oficjalu weszło CBA w sprawie IBM i Asseco. Brali komputer Marka i chyba jego telefon komórkowy, z telefonem nie jestem pewien. Sprawdźcie sobie u Marka, CBA albo NFZ. Z tego co mówią na mieście w tym samym czasie CBA było w IBM i Asseco. Chwilę później były dymisje.

 • Rzecznik ABC napisał:

  Szanowni Państwo w imieniu kończących się rządów dziękujemy za dotychczasowe milczenie w ramach pomocy w wykrywaniu raka polskiej informatyzacji i zapraszamy w imieniu nowego rządu do donosów w nowym otoczeniu politycznym.
  – Rzecznik ABC.

  A poważniej to ciekawe kiedy ruszą opisane tu historie. Bo że pisowska policja ruszy tego typu zdarzenia to oczywiste. Dlatego obaj panowie byli dyrektorzy NFZ powinni dziś podziękować za te dymisje. Tłumaczyć będą się nowi dyrektorzy.

 • Marek Ujejski napisał:

  Informuję że na złożone przeze mnie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez niektórych użytkowników których komentarze przekraczały zdecydowanie granice swobody wypowiedzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście postanowieniem PR 4 Ds.237.2016.MN wszczęła dochodzenie w sprawie pomówienia mojej osoby za pomocą środków masowego komunikowania się o postępowanie ,które może poniżyć (tu wskazana moja osoba) w opinii publicznej tj. o czyn z art. 212 KK.par.2
  W ubiegłym tygodniu odebrałem postanowienie o umorzeniu dochodzenia na podstawie art. 322 par.1 k.p.k. wobec niewykrycia sprawcy czynu. Jak podano w postanowieniu “Na podstawie zebranego materiału dowodowego od IDG SA administratora portalu Bywalec ustalono że uzytkownik LO o adresie IP 192.42.116, uzytkownik LOL o adresie IP 195.76.4.186, uzytkownik Znawca o adresie IP 77.109.141.138 i 209.159.138.19 oraz użytkownik du_ju_remember o adresie IP 37.187.125.24 byli uzytkownikami sieci TOR tj “The Onion Router” która służy zachowaniu anonimowości i ukrywaniu działalności w Internecie”.
  Powyzsze wskazuje ze wskazani uzytkownicy celowo i swiadomie ukrywali swoją tożsamość gdyż ich stwierdzenia nie miały jakiegokolwiek pokrycia w faktach.
  Nie mogą oni jednak spać spokojnie gdyż zmierzam złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia, gdyż istnieją techniczne możliwości (co prawda bardzo uciążliwe) ustalenia łąńcucha węzłów TOR, niezależnie od powyższego oczywiste jest że właściciel portalu Bywalec nie dołożył należytej staranności dla zapewnienia ochrony praw osób które mogą być naruszane wskutek niezapewnienia identyfikacji osób wypowiadających się na tym forum.

  • Kolo napisał:

   Marku przestań już jęczeć. Rozwijaj nowe lewe interesy w administracji albo pokaż, że jesteś wysokiej klasy menadżerem i pracujesz w komercji. Pracujesz? xD

   To jak, rynek komercyjny Cię nie zatrudnił i dalej żerujesz na administracji? Zdradzisz nam który urząd teraz ustawiasz pod Asseco i IBM?

 • Marek Ujejski napisał:

  W dniu 26 stycznia 2017 roku w Gazecie Prawnej nr 18 (4417) Narodowy Fundusz Zdrowia wykonał zobowiązanie sądowe umieszczając ogłoszenie następującej tresci:
  “Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, ze z uwagi na niepotwierdzenie się zarzutów dotyczacych narazenia na niebezpieczeństwo systemów infrmatycznych Funduszu, zawarł w sprawie pracowniczej ugodę sądową z Andrzejem Strugiem oraz Markiem Ujejskim “

Skomentuj