Kulisy rezygnacji Biedrzyckiego z szefowania ABC Data

Oficjalny komunikat ABC Data mówi o rezygnacji prezesa Norberta Biedrzyckiego, ale w innym miejscu podaje, że Biedrzycki odejdzie w związku wygaśnięciem 31 grudnia kontraktu. Jakkolwiek by było, dzieje się to w momencie, gdy sytuacja grupy jest teoretycznie godna pozazdroszczenia. To największy spośród polskich dystrybutorów, rokrocznie chwalący się kilkudziesięcioprocentowymi wzrostami przychodów. Ubiegły rok ABC Data zamknęła wynikiem 4,82 mld zł, o 31% lepszym niż w roku 2012. Zysk netto grupy wyniósł imponujące 59,2 mln zł. Prognoza wyników na rok 2014 wymienia kwotę 5,7 mld zł przychodu – o 20% wyższą niż w 2013.

Dlaczego odnoszący sukcesy prezes zapowiedział odejście wraz z końcem roku? Zmiana w takim momencie musi budzić zastanowienie, tym bardziej że miejsca Norberta Biedrzyckiego nie zajmie żaden wizjoner rynku teleinformatycznego, a dotychczasowa wiceprezes ds. finansowych i operacyjnych Ilona Weiss. Taka roszada sugeruje, że do zadań nowej prezes będzie należeć zwiększenie dyscypliny finansowej.

To mogłoby mieć związek z opisywaną pod koniec maja br. roku przez „Puls Biznesu” sprawą związaną z rzekomymi wyłudzeniami VAT, generowanymi przez eksport smartfonów w ramach tzw. „karuzelowego” łańcucha dostaw. Choć autor tekstu zaznaczał, że nie dysponuje dowodami na świadome stosowanie tej praktyki przez największych dystrybutorów (nie tylko ABC Data), wzrosty generowane przez nich ze sprzedaży smartfonów faktycznie były imponujące. Według „Pulsu Biznesu” tylko w 2013 roku czterej czołowi dystrybutorzy – ABC Data, Action, AB SA oraz Asbis – wyeksportowali smartfony o łącznej wartości przekraczającej 3 mld zł, a Polska, przede wszystkim modele Apple’a i Samsunga. PB sugerował, że dystrybutorzy mogli nieświadomie dać się wykorzystać pośrednikom.

Zarząd ABC Data, podobnie jak pozostali dystrybutorzy wymienieni przez dziennik, zaprzeczył rewelacjom PB. „Uważamy, że wszelkie próby sugerowania, że ABC Data poszukując korzystnych cenowo ofert zakupu towarów tworzy możliwość popełnienia różnego rodzaju przestępstw, w tym polegających na niepłaceniu podatku VAT przez pośredników są nieuzasadnione. Nasze codzienne działania handlowe prowadzone są w dobrej wierze i poszanowaniu prawa. Występujące w niektórych publikacjach prasowych sugestie, jakoby ABC Data była beneficjentem procederu niepłacenia VAT przez inne podmioty, są próbą stosowania zasady zbiorowej odpowiedzialności za potencjalne czyny osób trzecich” – można było przeczytać w oświadczeniu.

Być może właściciele ABD Data wolą na przyszłość zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Gdyby realny okazał się wariant, w którym firma musi zwrócić VAT w wysokości przekraczającej roczne zyski, giełdowa spółka znalazłaby się w poważnych tarapatach.


komentarzy 6 dla “Kulisy rezygnacji Biedrzyckiego z szefowania ABC Data”

 • emcekwadrat napisał:

  Ciekawe co na to wspomniani w art. producenci 🙂

 • Akcent napisał:

  Producenci umywają rączki. I mają do tego prawo.
  A co na to Państwo? Przerzuca odpowiedzialność – nóż w kieszeni się otwiera. Banda nieudaczników i sabotazystów

 • Zdziwiony napisał:

  A gdzie zapowiedziane w tytule kulisy?

 • CieKawosz napisał:

  A Pan Norbi udaje się dokąd? Czyżby Sage?

 • miloki napisał:

  Jest jeszcze na tapecie “domiar” finansowy z HP po audycie w ABC – 7~8mln $ kary wstępnie się szykuje do zapłacenia do słonecznego Palo Alto w Kalifornii. Plus potencjalnie strata dystrybucji HP przez ABC….

 • miloki napisał:

  Co do wymienionych producentów – Samsung był rozliczany z wysyłek towaru do Polski – tak więc im więcej wysłali do PL i im więcej wyjechało z PL – tym lepiej dla kieszeni Samsung polskiego oddziału w postaci wysokich premii kwartalnych. Eldorado się skończyło bo skośnym w Korei poważnie się rozjechał raport aktywacji urządzeń z Google versus sprzedaż do Polski. Po łapkach dano, nowy KPI dla polskiego zespołu ustalono po aktywacjach urządzeń w Polsce a nie w szerokim świecie – główne kierunki exportu to Bliski Wschód, Azja. Samsung ma długą historię takiej kreatywnej księgowości – słynne są drukarki laserowe wyjeżdzające kontenerami z Polski vs skrobanie się po głowie skośnych czemu w Polsce się nie sprzedaje komplementarna ilość tonerów do laserów – skoro taki boom na same drukarki 😀
  Polak potrafi 🙂

Skomentuj