PWPW dynamizuje. Na razie ruchy kadrowe

Oj, dzieje się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W ubiegłym tygodniu robotę stracili Jacek Półrolniczak, kierownik Sprzedaży Rozwiązań IT, Michał Wilbrant, dyrektor Pionu Rozwiązań Informatycznych i jeszcze parę osób z innych działów.

Te czystki nastąpiły raptem tydzień po tym, jak Tomasz Szubiela zastąpił Rafała Magrysia na stanowisku wiceministra spraw wewnętrznych odpowiedzialnego za projekty informatyczne. MSW w lipcu 2013 r. przejęło od Skarbu Państwa nadzór właścicielski nad PWPW, która poza produkcją banknotów, dostarcza także blankiety dowodów osobistych, dowody rejestracyjne, prawa jazdy, a także paszporty biometryczne.

Od marca prezesem PWPW jest Sławomir Grela, który miał „zdynamizować działanie spółki”. Na razie zdynamizowania nie dało się dostrzec, początkowo pewnie z racji tego, że nowy prezes nie miał certyfikatu bezpieczeństwa i tym samym dostępu do informacji niejawnych, więc jego podwładni nie mogli z nim merytorycznie rozmawiać tym, co robią. Potem prezes Grela certyfikat już miał, ale Bywalec nie zauważył, żeby PWPW przeszła w tryb turbodopalania.

Jedna z teorii, które próbują wyjaśnić, co się dzieje w PWPW, mówi, że MSW chciałoby przenieść część prac nad projektem pl.ID z podległego mu Centralnego Ośrodka Informatyki właśnie do PWPW, a zmiany kadrowe są wstępem do takiego przesunięcia. Problemem nie jest ponoć to, że COI z przejętym w ubiegłym roku od Ministerstwa Administracji i Informatyzacji pl.ID sobie nie radzi, bo nic się nie zmienia i system ma działać od nowego roku. Za to rozliczenie projektu z pieniędzy unijnych może ponoć napotkać trudności, bo COI rozwija projekt we własnym zakresie i dużą część wydatków mają stanowić koszty osobowe. Zaangażowanie w projekt PWPW pozwoliłoby uniknąć ewentualnych problemów. W pierwszym 2014 r. półroczu MSW miało złożyć wnioski o wypłatę ponad 1,5 mln zł za zrealizowane przy pl.ID prace.

To ciekawa teoria, zwłaszcza że PWPW słynie z tego, iż tanie nie jest. Wytwórnia zdrowo sobie liczy za produkcję dokumentów, o czym Computerworld pisał w artykule “Ile kosztuje dowód osobisty”.

Oczywiście, Bywalec, jako nomen omen istota bywała, nie ma nic przeciwko wysokim cenom. Tania i dobra to jest kapusta kiszona.


komentarze 3 dla “PWPW dynamizuje. Na razie ruchy kadrowe”

  • Konfident napisał:

    Bywalec ma ciekawą teorię, która jednak wskazuje na uszczuplenie budżetu państwa poprzez niewykorzystanie środków unijnych – to jest naruszenie. Co na to MIR i min. Bieńkowska. Może dowiemy się szczegółów z ostatnich nagrań z szefem CBA ?

  • Gravitas napisał:

    1,5 mln? Pff, umowa na pl.ID jest przecież na jakieś 100 małych baniek.

  • Tomasz napisał:

    Dynamizm się wzmaga – od 1. lipca ’14 nowy prezes…

Skomentuj