Sawicki w Netii dzięki mocnym plecom

Wybór na stanowisko prezesa Netii Adama Sawickiego zakończył etap przeciągania liny w radzie nadzorczej firmy. Jak dowiaduje się Bywalec, Sawicki był liczącym się kandydatem od początku poszukiwań następcy Mirosława Godlewskiego, który po siedmiu latach szefowania Netii w lutym zapowiedział rezygnację. W telekomunikacyjnym światku mówiło się, że o stanowisko prezesa ubiegał się też Bogusław Kułakowski, obecny członek rady nadzorczej Netii, a przed laty prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej, czyli Ery (obecnie T-Mobile). Niekorzystną okolicznością w staraniach Kułakowskiego o fotel szefa Netii było to… że nikt mu tego stanowiska nie proponował.

Zmiana prezesa zbiegła się w czasie ze zmianami właścicielskimi w spółce. Grupa funduszy Third Avenue, skupiająca 14 proc. akcji Netii, zaczęła się ich pozbywać. Ponad 3-proc. pakiet kupił Zbigniew Jakubas przez kontrolowaną przez siebie Mennicę Państwową. Pozostała część wystawioną na sprzedaż (co najmniej kolejne 4% akcji) miały kupić amerykańskie fundusze inwestycyjne.

Wydaje się, że Sawicki, który przed Wielkanocą mógł liczyć na poparcie większości członków rady nadzorczej Netii dogadał się także z nowymi właścicielami. Sawickiemu miało zależeć na stabilnej perspektywie w nowej firmie (m.in. dlatego odrzucił wcześniejszą propozycję pracy w Netii złożoną jeszcze przez Godlewskiego). A ponieważ dla prezesury w Netii Sawicki odrzucił intratną propozycję z sektora finansowego, można domyślać się, że do pracy w telekomie musiały przekonać go mocne gwarancje ze strony właścicieli firmy, zwłaszcza że wkrótce zapewne dojdzie do przetasowania w radzie nadzorczej, naturalnego po zmianach w akcjonariacie.

 Sawicki był w przeszłości prezesem GTS Central Europe, firmy obecnie przechodzącej w ręce Deutsche Telekom. GTS to jeden z operatorów komunikacyjnych skoncentrowany na usługach dla przedsiębiorstw. Jeśli właściciele Netii docenili doświadczenia Sawickiego z tego okresu, to zapewne Netia utrzyma obecny kurs, w którym nastawia się na usługi B2B jako bardziej rentowne niż te, które oferuje użytkownikom indywidualnym.


komentarze 2 dla “Sawicki w Netii dzięki mocnym plecom”

Skomentuj