“Zarchiwizują” projekt PL.ID

Michał Boni powołał drugiego zastępcę dyrektora Centrum Projektów Informatycznych. Został nim Rafał Magryś, wcześniej pracownik Narodowego Archiwum Cyfrowego. Będzie nadzorował realizację zadań w zakresie projektu „pl.ID – polska ID karta”.

Rafał Magryś pełnił funkcję kierownika Oddziału Archiwistyki Zasobów Cyfrowych Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC) oraz Działu Digitalizacji Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Był odpowiedzialny za tworzenie i wdrażanie takich projektów jak: Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA), który umożliwia prowadzenie ewidencji materiałów archiwalnych, tworzenie pomocy archiwalnych oraz prowadzenie kwerend; Archiwum Internetu – pierwsza w Polsce kompleksowa archiwizacja stron WWW; portal szukajwarchiwach.pl, który prezentuje ponad 3,5 mln skanów online.

No ciekawe, czy pl.ID nie zostanie przekazany ad acta?


komentarze 24 dla ““Zarchiwizują” projekt PL.ID”

 • ZoSIA napisał:

  Jesli projekt pl.ID bedzie prowadzony tak, jak ZoSIA, to wspolczuje.

 • karakan napisał:

  Na ursynowie mowi sie, ze nowy czlowiek ma odpowiadac za sprzedaz naszego pl.id za granicą. Podobno Niemcy sa bardzo zainteresowani.

 • Jurek napisał:

  pl.ID to rejestry centralne. Konstytucja Niemiec zabrania gromadzenia danych osobowych w rejestrach centralnych, ewentualnie mogą to robić tylko w landach.

 • Ciekawy napisał:

  A czy ktos wie co na Ursynowie robi Bogucki? Dziwna sprawa, mial propozycje wejscia do zarzadu spolki notowanej na gieldzie a zdecydowal sie na “publik”

 • Istvan napisał:

  W Niemczech prasa aktualnie pisze o bezsensowności projektu e-dowodu. Główne zarzuty to brak możliwości wykorzystania dokumentu w realnych zastosowaniach ze względu na niewielkie zainteresowanie potencjalnych usługodawców (w tym public). Karty nie można też wykorzystać jako nośnika podpisu kwalifikowanego, bo centra certyfikacji nie garną się do umożliwienia wgrywania certyfikatów na dowody (więcej zarabiają na własnych kartach).

  Wątpię, czy w tej sytuacji Niemcy myślą jak tu od nas tanio ZMOKU kupić 🙂

  http://www.welt.de/print/welt_kompakt/webwelt/article13916518/Der-neue-Perso-floppt.html

 • karakan napisał:

  Byc moze sam PK wymyslil, jak Niemcom sprzedac ZMOKU? UE zabierze kase na projekt, wiec jesli CPI sprzeda rozwiazanie, to jakos na zero wyjdzie. Podobno rozmowy trwaja, a w pakiecie tez ePUAP pojdzie. Jak dla mnie to wielki sukces CPI. I dobrze, teraz lyso wszystkim zlosliwcom.

 • Aleksander napisał:

  ZoSIA to kompletny niewypal. Typowe polskie kuriozum za pieniądze podatnikow. To chyba pierwszy projekt open source – w ktorym nikt nigdy nie widzial kodu zrodlowego. W tym roku Naczelna Dyrekcja Archowow uznala, ze oprogramowanie to NIE zostanie uznane za oficjalny system dla AP – bo nie jest zgodne z metodytka pracy w instytucjach archiwalnych podleglych NDAP. Czyli… prawdopodobnie NAC – 5 lat tworzyl system, nie wiadomo dla kogo. W notach biograficznych z okazji awansu Magrysia – bredzi sie cos o systemach rozproszonych geograficznie. Nikt tego nie wie, bo nikt nie widzial nigdy interfejsu ZoSI po stronie administracyjnej – ale system ten nie zapewnia elementarnych mechanizmow interoperacyjnosci OAIS, ani gladkiego importu danych z systemow uzytkowanych przez polskie archiwa.

 • Jerzy napisał:

  Sluchalem DB na waszej konfie Panstwo 2.0. Mocne i dobre wystapienie, umysl mu nie stepial a doszlo biznesowe podejscie.

 • Ziemowit napisał:

  Właściwie co jest złego w technologii obecnych dowodów osobistych? Jeżeli są problemy z przeniesieniem numeru PESEL do systemów informatycznych (np. u Pana doktora), to wystarczy dodrukować barcode.
  Miejsce można wygospodarować po usunięciu zbędnego adresu, a przy okazji nie trzeba będzie wyrabiać nowego dowodu po przemeldowaniu.
  Cała ta operacja będzie tańsza, niż dotychczasowe wydatki na uposażenia ekipy zajmujacej się tematem nowego dowodu.

 • karakan napisał:

  Moze sie nie znam, ale jak adres sie wywali z dowodu, to jak np. GITD dostarczy mandat z systemu fotoradarowego listem poleconym przez poczte polska?

 • Leno napisał:

  Bywalec cokolwiek niemrawy. Nawet nie chwali sie ze Konfa Panstwo 2.0 wyszla calkiem, calkiem

 • Dobromir napisał:

  Ciekawe kto po dymisji panów z cpi weźmie odpowiedzialność za działania centrum. A może panowie wiedzą, że dymisja była nieunikniona. Szczególnie w kontekście rozliczeń projektów przez KE. A teraz można śmiało powiedzieć, że winnych nie ma…mam wrażenie, że w MSW nie zmienia się nic od lat. A panowie wrócą w glorii ofiar systemu na uczelnie i do prywatnego biznesu.

 • Ernest napisał:

  Jak to kto? Najpierw będzie łapanka, a potem Sami Wiecie Kto.

 • monter napisał:

  WRESZCIE!

 • kubania napisał:

  @Ernest: Możesz uściślić?

 • Dobromir napisał:

  Podobno jest już kandydat, a właściwie kandydatka. Pisze o tym dziś wyborcza. Po raz kolejny biznes wchodzi do kluczowych instytucji państwowych. A potem ze zdobyta wiedza wraca sobie do macierzystej firmy. Najczęściej zagranicznej. Tak wiedza strategiczna dla rp ucieka sobie swobodnie.

 • Dobromir napisał:

  Z oficjalnego BIP CPI. Nowy dyrektor Agnieszka boboli. Zastępca dyrektora Tomasz Jeruzalski.

 • Parasol napisał:

  Czyzby zadzialal parasol ABW? Cos resort nie ma szczescia do ministrow od dowodow. Kiedys juz Leszek Ciecwierz narobil sobie klopotow. I co? Sygnety z bundes nie zrobia dowodow?

 • Trele morele napisał:

  Dzis w gazecie mówi Pan Boni:
  “Było trochę bałaganu w tych projektach i czyszczenie tej stajni Augiasza trwa. Ale kluczowe jest to, że nie można zaczynać czegoś od końca. Elektroniczny dowód osobisty jest zwieńczeniem – tak było w Estonii, tak jest we wszystkich krajach. Estończykom proces jego wprowadzenia zajął od 7 do 9 lat. Niemcom wprowadzenie dowodu elektronicznego, który kosztował bodaj 10 mld euro zajęło 8 lat. Więc nasz zamiar, że w trzy lata i stosunkowo tanio to powstanie, chyba był trochę nierealistyczny”

  Panie Ministrze, prosimy ujawnic, kto odpowiada za “nierealistyczne” zalozenia projektu pl.id, dlaczego nie zatrzymano go ponad rok temu, gdy juz pojawialy sie symptomy choroby. Czym zajmowal sie Pan Kolodziejczyk, skoro nie ponosi odpowiedzialnosci? Nie tworzmy mitow. Zaraz sie okaze, ze CPI nadzorowali rycerze Jedi, a ciemna strona mocy wygrala. Litosci!

 • Leno napisał:

  @Trele itd: A Darth Bogucki to co?

 • Alek napisał:

  Juz zarchiwizowali…. Bywalec zajrzyj na strone cpi… Oj dzieje sie…..

 • Monroe napisał:

  Bywalec jak zwykle niedoinformowany. Co z tego, ze blankiety uwalili, skoro nie wiadomo co ze ZMOKU zrobic…

 • ajadczak napisał:

  @Monroe – nie my piszemy o blankietach 🙂 A co do niedoinformowania zapraszam do najnowszego naszego wpisu – https://bywalec.computerworld.pl/2012/04/17/o-strategii-e-administracji-w-odpowiedziach-mac/

 • ajadczak napisał:

  O ZMOKU MAC wypowiada się dość lakonicznie – W związku z rekomendacjami Komitetu RM ds. cyfryzacji nastąpią zmiany związane z projektem pl.ID, co będzie skutkowało zmianami w harmonogramie prac….

Skomentuj