Rząd pracuje nad nową ustawą o informatyzacji

Michał Boni – na posiedzeniu Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowych Technologie – ogłosił, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pracuje nad założeniami projektu nowej ustawy o wykonywaniu zadań publicznych drogą elektroniczną.

Ma ona wprowadzić rozwiązania, które zniosą obowiązek składania przez obywateli niezliczonych odpisów aktów, kopii dokumentów i zaświadczeń stanowiących poświadczenie danych w poszczególnych urzędach. Jednostki administracji w końcu mają bowiem zacząć korzystać z danych zawartych w rejestrach państwowych.

Nowa ustawa ma również usprawnić funkcjonowanie Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). MAC chce tego dokonać poprzez nałożenie na wybrane urzędy obowiązku posiadania elektronicznej skrzynki podawczej na ePUAP w celu np. umożliwienia złożenia elektronicznego wniosku. Wprowadzony ma zostać także jednolity standard wymiany danych w ramach administracji centralnej – przez ePUAP – oraz połączenie ePUAP z rejestrami referencyjnymi i wykorzystywanie danych z nich już na etapie wysyłania elektronicznego wniosku.

Nowa ustawa rozszerzy też zastosowanie profilu zaufanego. Będą się nim mogły posługiwać nie tylko urzędy i osoby prywatne, ale i przedsiębiorcy. Wszyscy korzystający z drogi elektronicznej w kontaktach z administracją mają być premiowani niższymi opłatami za czynności administracyjne.

Można tylko powiedzieć – wreszcie! I zapytać – kiedy?


komentarzy 7 dla “Rząd pracuje nad nową ustawą o informatyzacji”

 • analityk napisał:

  Troche sluchalem, paru stalych lobbystow doczekalo sie celnej riposty Boniego, ze w sumie to nie wiadomo w jakim sa charakterze: niby wypowiadaja jako Izby czy Towarzystwa, a tak na prawde to sa w z firm bioracych udzial w przetargach bedacych przemiotem debaty i pytan …. Nihil novi. Tylko troche obciach dla Izb i Towarzystw.

 • jerzy napisał:

  A co z obietnicami wypełniania PITu przez Urzędy Skarbowe

 • Grzegorz napisał:

  Dobrze. Martwiłem sie, że ePUAP zostanie niepotrzebnie pogrzebany żywcem

 • Andrzej napisał:

  To funkcjonowanie oprogramowania usprawnia się zmianą ustawy? Proponuję w takim razie od razu wpisać w treść nowej ustawy, że platforma ePUAP jest wolna od wad. Minimum słów, maksimum efektu. I proszę nie przerywać tej, jakże kreatywnej, tfurczości. W kolejce do “usprawnienia” czeka ZMOKU.

 • podatnik napisał:

  urzedy nie korzystaja z epuapu, bo epuap jest do bani. proste? zaufany profil wprowadzono z ponad rocznym opoznieniem. uslugi przez ESP? smiech na sali. gdzies zabraklo inofmracji, kto ma samorzadom dac kase na te bzdury generowane w MAC

 • Kalosh napisał:

  A kto bedzie pisal te ustawe? No bo chyba nie te “orly” jakie dostal Bony M w spadku po MSWIA?

  A moze skonczyc z fikcja MAiC i niech iA wraca do MSW. Minister Cichocki i jego przyboczni juz pokazali ze potrafia skutecznie i sprawnie dzialac

 • Wiśnióweczka Lobbóweczka napisał:

  Czuję ze Coszmarch w tym roku na utrzymanie ePupy dostanie już nie 10 a 100 mln i to w specjalnym trybie.

Skomentuj