Pytania do ministra Boniego

Termin spotkania mamy ustalony na 20 stycznia. Mamy już kilka pytań, w tym m.in. o to, czy planuje – biorąc pod uwagę prowadzone przez CBA śledztwo – likwidację Centrum Projektów Informatycznych?

Ale są i inne. Może CPI powinno zmienić swój charakter i doradzać wszystkim urzędom przy ich projektach IT? W USA istnieje agencja rządowa, która – dysponując odpowiednimi kompetencjami – przygotowuje wszystkie przetargi. W poszczególnych urzędach często ich nie ma. SIWZ „pomagają” więc pisać firmy IT, które później w nich startują. Ciężko wówczas o neutralność technologiczną.

Jeśli CPI nie przestanie istnieć, to na jakich zasadach będzie współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych np. przy projekcie PL.ID, który stanowi niejako rozbudowę systemu PESEL pozostającego w gestii MSW? W jaki sposób będzie wyglądała współpraca MAiC i MSW przy innych projektach, np. budowy Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu łączności Radiowej? Kiedyś było to w kompetencjach CPI MSWiA, teraz służby mundurowe podlegają MSW…

Są też pytania o priorytety w informatyzacji państwa; koordynacji działań w tym zakresie; dalszych losach odwołanych w ubiegłym roku przetargów, a także projektów ePUAP i MOST; cyfryzacji państwa i roli w tym nowo powołanego Komitetu ds. Cyfryzacji.

Zapraszamy do podsyłania własnych pytań. Im trudniejsze tym lepiej.


komentarzy 47 dla “Pytania do ministra Boniego”

 • Miśek napisał:

  Ciekawy pomysl z tym CPI w postaci Agencji rzadowej. Cos podobnego bylo w UK (OGC), ktore sdalo nam PRINCE2, MSP, ITIL i pare innych rzeczy, ale Cameron cos tam pokombinowal nie w te strone.

  Jedno jest pewne ze taka Agencja musi miec bardzo silny zespol nie zakupowcow ale analitykow BIZNESU i to nie teoretykow ale gostkow ktorzy w urzedach niejedno przeszli. Nawet jesli 80% wiedzy kupia od firm to to 20% musza miec.

 • Miśek napisał:

  W OGC zaczeli od tego = od zespolu ktory stworzyl SSADM i zbudowal na tej bazie Prince

 • glasgow napisał:

  W dzisiejszej wyborczej pisza, ze aresztowani zostali dyrektorzy generalni IBM i HP w Polsce….a tu cisza…no, no, co to sie porobilo..

 • Bywalec napisał:

  Byli dyrektorzy handlowi, nie generalni 🙂 Pisaliśmy o tym na CW.

 • Bywalec napisał:

  A to ponoć minister spraw wewnętrznych o 3 miesiące przesunął rozstrzygnięcie przetargu na nowe dowody osobiste. Czyli kolejny termin – 1 stycznia 2013 – już pewnie nieaktualny…

 • Istvan napisał:

  @Bywalec 1 stycznia był od dawna już nieaktualny, oficjalną datą był/jest 1 lipca 2013 r.

  Min. Boni powiedział wczoraj w Sejmie, że musi przygotować nowy plan informatyzacji państwa. Dotychczasowy wygasł z końcem ubiegłego roku. Dryf?

 • Piotr Piętak napisał:

  no jednak wszystkie te pytania komentowałem na
  mediologia.pl – istnieje tam dział poświęcony
  MAiC – a sprawie pl.id poświęciłem artykuł p.t
  Największa afera korupcyjna III Rzeczpospolitej
  Czy redakcja zdaje sobie sprawę że innfrastruktura
  informacyjna państwa sie załamuje ? Bo min. Boni
  nic nie wie

 • Bywalec napisał:

  Prawda, 1 lipca 2013… Ale może teraz już 1 stycznia 2014?

 • Bywalec napisał:

  @Piotr Piętak – raczej szybko się nie załamie. Nie takie reformy w administracji przeżyła…

 • Grzegorz napisał:

  Zapytajcie Pana Ministra o to, kiedy wejdzie w życie rozporządzenie o Krajowych Ramach Interoperacyjności. Od połowy 2011 r. nie obowiązują rozporządzenia o minimalnych wymaganiach dla systemów i rejestrów. Oznacza to, że teraz mamy w zakresie interoperacyjności, otwartości i neutralności rozwiązań brak legislacji wynikającej z ustawy o informatyzacji.

 • Grzegorz napisał:

  Dlaczego Bywalec pracuje w czasie letnim, skoro jest ponoć zima.

 • Miśek napisał:

  Zapytajcie Ministra Bony M czy jego zdaniem PIP ma jakikolwiek sens. W unijnych kwitach mowi sie ze kraje musza miec startegie rozwoju broadbandu, uslug eGov, wsparcia rozwoju innowacyjnego e-biznesu itd. Moze czas na PIP sie po prostu skonczyl.

  BTW W numerze 4/2011 ‘Czasu Informacji” jest artykul na ten temat. Czy ktos ma do niego dostep elektroniczny?

  Nie piszcie ze pytanie jest genialne, bo jak trzeba pracowac od 7 to przychodza do glowy same dobre pomysly:-D

 • sadmin napisał:

  1. Kiedy MSW i MAiC opublikują mapę drogową dla pl.ID? Licznik na mojdowod.pl wygaszony i co dalej? Z plotek – mamy wdrażać ZMOKU dla starych dowodów jeszcze w tym roku. Co z dostepem do PESEL, czy CPI wdroży a MSW udostępni podstawowe usługi weryfikacji danych jeszcze w tym roku? Jakość danych w gminnych zbiorach meldunkowych i PESEL jest marna.
  2. Jakie sa plany MAiC w zakresie rozwoju ePUAP? Stworzono kolejny silos przez co mamy problem ze zgodną z prawem obsługą spraw realizowanych droga elektroniczną. Kłania się integracja z systemami EOD administracji publicznej. Współpraca z CPI w tym obszarze pozostawia wiele do życzenia.
  3. Co z SIPR dla miast organizatorów EURO2012? Czy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami CPRy zostaną wyposażone w system pozwalający na ich pełne funkcjonowanie także w kontekście integracji z systemami Policji?
  4. Co z ustawą o MOST? Stała się cisza, czyżby projekt zakopany?

  O nieszczęsnym rozporządzeniu KRI pisano powyżej. Brak rozporządzenia mocno nas hamuje w projektach integracyjnych. Zgadzam się z Miśkiem, że CPI nie ma wiedzy biznesowej. Koledzy grają w ciemno, a jak są w najczarniejszej, to dopiero pytają o co common. Dla równowagi dodam, że departamenty merytoryczne obu ministerstw życia im nie ułatwiają.

 • Bywalec napisał:

  @Grzegorz – pracujemy 24/7/365 (w tym roku 366) więc nie rozróżniamy czasu letniego od zimowego. Czasami zasypiamy koło 4 rano 🙂

  • Miśek napisał:

   O w mordke to jak ja ale tu atrakcje zapewniaja mi blizniaczki plci pieknej w wieku lat 0,5 😉

   A tak merytorycznie: czy to prawda ze Bony M chce oprzec sie WYLACZNIE na ludziach, mlodych, odwaznych, wyksztalconych itd ale z zalozenia z zerowym rekordem doswiadczen w publiku (zwlaszcza za SLD i PiS)?

 • Basia z siłowni napisał:

  dziś mamy kolejne zatrzymania w IBM I HP w związku z tematem w MSWiA – podobno blady strach jest w Coszmarchu byli pracownicy wysyłają informacje o ustawianych przetargach do CBA.

 • Ahk4iePaiv8u napisał:

  Ja mam mnóstwo bardzo, ale to bardzo trudnych pytań, w rodzaju Czy minister Boni kiedykolwiek “zcyfryzował” samodzielnie cokolwiek, chociażby stołówkę albo przedszkole” albo “Jakiego rodzaju komputera używał codziennie Pan minister dwadzieścia lat temu (1991), ile miał pamięci operacyjnej, ile kolorów wyświetlał, i jaki był producent i model dowolnego nośnika danych jaki można było do niego podłączyć” ?

  🙂

 • Ahk4iePaiv8u napisał:

  Albo takie – czy Pan minister zdaje sobie sprawę w jakim stopniu się ośmieszył publikując filmik na którym opowiada, że Pan Premier nazywa ministerstwo “w skrócie majk” i “ta strona jest nie od nas dla was, tylko.. yy.. tego.. no dla was” 🙂

 • Ahk4iePaiv8u napisał:

  Krótko mówiąc, po ostatnich “osiągnięciach” Pana Ministra w rodzaju “siedmiu dźwigni”, wspomnianego filmiku, raportu “o młodzieży” czy też “crouching tiger slowing dragon Polska 2030”, w mojej opinii Panu Ministrowi nie warto zadawać absolutnie żadnych pytań.

 • Miśek napisał:

  Na koniec dodalbym jeszcze jedno zapytanie. Chyba najtrudniejsze: Co po Andrzeju M?

 • Prezes ustawiacz napisał:

  Dzisiaj rano w Warszawie agenci CBA zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 38 do 40 lat. Dwóch z nich to byli dyrektorzy dużych korporacji komputerowych. Trzeci to pracownik jednej z tych firm – podaje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

  Jak podają Media w Polsce, chodzi m.in. o byłych dyrektorów IBM i HP.

  zaczeło się ale jaja…

 • orto napisał:

  Pytanie gospodarcze: w jaki sposób minister zamierza zwiększyć export polskich usług informatycznych przzynajmniej do poziomu exportu mebli czyli ok. 3-4 mlrd euro?

 • Miśek napisał:

  Pytanie o przyszlosc: jak pan Minister zamierza cyfryzowac kraj po 2013 roku. Ja wiem ze ma tam na pokladzie najwybitniejszych ekspertow pod sloncem ale jakie kolwiek ekonomiczne media sie czyta, slucha czy oglada to tam mowia ze z funduszami UE nie bedzie tak hopa siup

 • zez napisał:

  to pociągnę o funduszach z UE – jak minister zamierza rozliczyc projekty zakonczone kleska, prowadzone od 2007 roku, ktorych termin rozliczenia zbliza sie nieublagalnie. bo kwiatkow tam sporo, np. realizacja ZMOKU RDO/ZMOKU w tr. poza ustawy p.z.p.

 • orto napisał:

  pytanie nr 2 – humanistyczne:
  w jaki sposób i za jakie środki Minister zamierza przyspieszyc digitalizacje zasobów bibliotecznych w kraju? Czy zamierza w tym zakresie respektowac tzw prawo autorskie?

 • Miśek napisał:

  Tak a propos “polskiego OGC” a raczej jego braku:
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/584482,komisja_europejska_nie_da_polsce_pieniedzy_na_informatyzacje_sluzby_zdrowia.html

  Tak BTW Drozdz i Szulc szykowali polaczenie CPI i CSIOZ i przy okazji pozbycie sie panow dyrektorow. Nie zdazyli …

 • @Misiek napisał:

  Może i dobrze, że nie doszło do połączenia CPI i CSIOZ? Może gdyby tak się stało to łapówki szacowane teraz na 5 mln zł, byłyby już “warte” 10 mln zł?

 • Istvan napisał:

  Kwestia CSIOZ jest dość ciekawa. Pan minister ostatnio mocno się zaangażował w rozmowy pomiędzy NFZ a ZUS w sprawie udostępniania centralnego wykazu ubezpieczonych. Czy oznacza to, MAiC będzie kolejnym, po CSIOZ i NFZ, podmiotem, który chce się zajmować informatyzacją służby zdrowia?

  Swoją drogą raport NIK ws. CSIOZ zapowiada się interesująco.

 • Miśek napisał:

  A na koniec zyczenia dla p Ministra i jego ekipy zeby nie zeszli ta droge samochwalstwa jak poniższy przypadek:
  http://mediologia.pl/component/content/article/34-news/422-sukcesy-pis-w-latach-2005-2007.html

 • orto napisał:

  Szanowni
  Bywalec prosi o pytania do ministra, a nie o plotki z gazet

  • Riko napisał:

   Informatyka to jest Matematyka. Na kierunkach irymnotycznfch trzeba zdawać egzaminy z matematyki. Ktoś kto jest z tego słaby odpadnie po pierwszym roku. Ale masz też dużo racji. Dlatego mamy tylu programistf3w (i to dobrych) oraz webdesignerf3w, front end developerf3w i co tam dusza zapragnie, ktf3rzy nie mają mgr. informatyk przed nazwiskiem.

 • Marcin napisał:

  Eh… Polska powoli zatapia się coraz głębiej w bagno.

 • kos napisał:

  Co i Kiedy minister zrobi byśmy płacili za konkretną szybkość transmisji internetowej do domu a nie za obiecanki.
  Bo to jest początek choroby polskiego internetu i jest niemoralne i nieuczciwe wobec innych podmiotów na rynku np szewc, piekarz, pisarz

 • kos napisał:

  Oczywiście chodzi mi o operatorów mobilnych bo z kablowymi nie ma problemu.
  Jeśli ma minister problem to mogę podpowiedzieć.

 • orto napisał:

  i jak przebiegło spotkanie?

 • Miśek napisał:

  @orto: No wlasnie, czekamy na relacje.

 • Miśek napisał:

  Ej Bywalec. Wy tez juz TANGO(DOWN)?

 • Bywalec napisał:

  Na razie przegraliśmy z ACTA, więc nie możemy niczego jeszcze zrelacjonować 🙁 Wszystkie rządowe siły skoncentrowały się hakerach… Obiecane mamy spotkanie w tym tygodniu 🙂 Wszystkie pojawiające się pytania skrzętnie notujemy!

 • Jo Alex napisał:

  @Bywalec – Minister Boni wygląda mi na Pierwszego Strażaka Rządu.
  Czym on już się nie zajmował jako mister administracji i cyfryzacji…
  Jak ACTA ad acta, to dopiero Bywalec z Bonim pacta?
  No, chyba że kolejny pożar i Boni z innym pacta o kolejnych acta…
  I wtedy Bywalec znowu ad acta…

  PS Sorry za głupawkę, ale propaganda PRL rediviva http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=redakcyjne.e_administracja%20&dep=102725&data=&_CheckSum=-1137504876

 • Miśek napisał:

  Aja slyszalem plotke: ze w zwiazku z ACTA rozwaza sie dymisje Bony M i likwidacje MAiC= “administracja” z CPI zuruck do MSW juz jej bojsy Cichockiego przypilnuja a “informatyzacja” do MG pod skrzydla Waldka

Skomentuj