Komu zależy, aby RUM nie działał?

RUM to stara nazwa, jeszcze z początku lat 90. XX wieku. NFZ od roku 2007 wprowadza Centralny Wykaz Osób Ubezpieczonych (element RUM II, inaczej KUZ – elektroniczną Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), a CSIOZ przy Ministerstwie Zdrowia pracuje nad systemami e-Recepta i Internetowe Konto Pacjenta, które miałyby powstać do roku 2017…

Gdyby jednak zakończyć te projekty efekt byłby taki sam! Wykazano by nadużycia pracowników i samych jednostek służby zdrowia, ale także pacjentów np. kupujących na zapas leki refundowane, które po zakończeniu ważności lądują w koszu. Wiele mówiło się o robieniu przez nich zapasów przed wejściem w życie nowej listy leków refundowanych 1 stycznia 2012 r. Brali receptę na ten sam lek od kilku lekarzy i realizowali w wielu różnych miejscach.

W ramach anegdoty przytaczamy przykład wykrytego nadużycia na Śląsku po wdrożeniu systemów START (jednego z następców RUM). Jedno z hospicjów w województwie śląskim zużywało ogromne ilości anabolików, oczywiście refundowanych. Są one – o ile dobrze pamiętamy – używane do leczenia dystrofii mięśni, ale tam były zużywane w ilościach przekraczających wielokrotnie jakiekolwiek możliwe dawki terapeutyczne. Jak wprowadzono system START to wyszło to jako anomalia. Po sprawdzeniu okazało się, że hospicjum te refundowane leki sprzedawało w hurtowych ilościach do chlewni, która używała ich do… tuczenia świń!!!

Kiedyś liczyliśmy, że budżet Państwa mógłby zaoszczędzić na wdrożeniu RUM w ciągu 20 lat. Wyszło – według różnych wyliczeń – od 20 do 60 mld zł!


komentarzy 9 dla “Komu zależy, aby RUM nie działał?”

 • Grzegorz napisał:

  CSIOZ zakończy projekt P1 we wrześniu 2014, a nie w 2017, jak to napisaliście w Waszym blogu.

  NFZ od dawna posiada u siebie elektroniczny wykaz ubezpieczonych zdrowotnie. Ma do tego również podstawy prawne.

 • Paweł Krawczyk napisał:

  @Grzegorz NFZ istotnie jest operatorem CWU, ale co z tego, skoro wg samego NFZ z faktu figurowania w CWU nie wynika prawo do bycia ubezpieczonym! Albowiem ktoś może figurować tylko dlatego, że pracodawca go nie wyrejestrował. Na przykład w CWU w grudniu figurowało 891 posłow i senatorów, choć jak wskazuje logika powinno tam ich być 460+100.

 • Grzegorz napisał:

  @Paweł: W takim razie po co wydano na CWU publiczne pieniądze, skoro jest to nieprzydatne?

 • Paweł Krawczyk napisał:

  @Grzegorz Nie mam pojęcia. Pewnie ktoś miał jakiś strategiczny i kompleksowy plan, a CWU był częścią tego planu. Plan został jak zwykle poszatkowany i pozmieniany przez resortowych znawców prawa, Sejm, Senat i innych mędrców. A CWU został i jest pracowicie obsługiwany przez setki urzędników w NFZ, ZUS i Bóg wie gdzie jeszcze, chociaż nikomu nie służy.

  Oczywiście jestem złośliwy 🙂 Mniej wiecej od października prowadziłem z NFZ i MZ ożywioną korespondencję, próbując zrozumieć o co chodzi w tym całym bałaganie z RMUA. Chodziło mi o art. 220 kpa ale wszystkie drogi prowadziły do CWU (patrz blog.securitystandard.pl).

  Cała afera, i RMUA i lekarzy, jest banalna do rozwiązania z praktycznego punktu widzenia. Po stronie administracji centralnej z mojej perspektywy widać jednak tylko potwornie kłębiący się gąszcz prawniczo-urzędniczych mniemań, ambicji, opinii i autorytetów. W takim środowisku nawet uzgodnienie spójnego znaczenia słowa “dupa” wydaje się całkowicie niemożliwe.

 • orto napisał:

  co do liczby posłów i senatorow – a może w tej liczbie sa rowniez byli posłowie?

 • Paweł Krawczyk napisał:

  Całkiem możliwe, ale byli posłowie są byłymi “pracownikami” Sejmu i Senatu, więc powinni być przez swoich pracodawców wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego.

 • Rob napisał:

  CWU jest nieaktualny z winy procedur i ZUS. Niestety żaden inny rejestr nie będzie właśnie dlatego lepszy. Poza tym NFZ ma pełne dane o refundowanych lekach już w tej chwili więc może wszystko złapać lecz kłopot jest w tym kto za co odpowiada a nie jaki START zadziała. Z ostatniej próby ustalenia kto kiedy i za co beknie przy przekręcie zrobiła się afera którą możecie śledzić w mediach.

 • Miśek napisał:

  Cos mi sie zdaje ze powstanie kolejny nie dzialajacy z zalozenia system jak e-PUAP

Skomentuj