Zaostrza się walka o pl.ID

Równolegle pojawiły się informacje z dwóch konsorcjów startujących w tym projekcie – PWPW oraz Consortii z Trusted Information Consulting. Do przetargu stanęło łącznie sześć firm i konsorcjów. Przez pierwszy etap przeszły cztery firmy: PWPW SA, Sygnity, Wasko i Consortia z TIC.

Politechnika Wrocławska i Trusted Information Consulting opublikowały dokumentację podpisu osobistego realizowanego w ramach projektu pl.ID. Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach realizacji projektu rozwojowego nr OR00001507. Praca naukowa sfinansowana zaś ze środków na naukę w latach 2009-2011 jako projekt rozwojowy. Na stronie www.podpisosobisty.pl opublikowane zostały główne dokumenty projektowe – m.in. analiza biznesowa infrastruktury biznesowej bezpiecznego podpisu administracyjnego, filmy instruktażowe oraz odnośniki do prac badawczych prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej i w firmie Trusted Information Consulting.

Dziś zaś PWPW – na zamkniętej konferencji w swojej siedzibie – zaprezentowała funkcjonującą aplikację do obsługi nowych dokumentów tożsamości. Gościem spotkania był Zdzisław Gawlik, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Skarbu Państwa. W konferencji wzięli również udział przedstawiciele MSWiA administracji samorządowej oraz przedstawiciele firm informatycznych, m.in. Microsoft, HP, VMWare, Fujitsu Technology Solutions, ZETO, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Netia.

Zgromadzonym ekspertom zostały zaprezentowane ostatnie osiągnięcia PWPW w dziedzinie elektronicznych dokumentów identyfikacyjnych oraz kompletna, funkcjonująca aplikacja do obsługi dokumentów, spełniająca wymagania ustawy o dowodach osobistych z 6 sierpnia 2010 r. Przedstawiciele spółki przedstawili także powstałą ponad rok temu, spójną koncepcję wdrożenia systemu wydawania nowych dokumentów tożsamości – zmodyfikowaną w stosunku do obecnie realizowanej przez MSWiA, jednakże w ocenie wielu ekspertów gwarantującą skuteczną implementację funkcjonalności pl.ID, przy znacznym obniżeniu kosztów projektu. Podobne rozwiązania PWPW zastosowała przy wdrożeniu systemów Pojazd/Kierowca czy też Paszportowym Systemie Informacyjnym” – można przeczytać w oficjalnym komunikacie.

W chwili obecnej nadal trwa dialog z wykonawcami. Będzie on prowadzony do momentu wyboru rozwiązania najbardziej spełniającego potrzeby. Następnie wykonawcy otrzymają zaproszenie do składania ofert wraz ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. To ostatni komunikat z MSWiA. Jak widać, trzeba go zaktualizować…


komentarzy 12 dla “Zaostrza się walka o pl.ID”

  • Troszke_poinformowany napisał:

    Dobre zestawienie bo jak niosa ploteczki z Batorki boj o zwyciestwo rozstrzygnie sie pomiedzy koalicja TICons/Consortia a PW2.

  • Fusico napisał:

    A co tam robiiło Fujitsu Technolkogy Solutions dawniej Fujitsu Siemens Computers? Od kiedy rządzi tam Durka to nie ma fachowców rozumiejących takie projekty. Część wymienił na niekompetentnych swojaków, część wywalił, część sama odeszła. 🙁

  • x napisał:

    wkur… na batorego musi siegac zenitu 😉

  • j_25 napisał:

    @x a dlaczego, przecież o to chodzi:

    1) Wiadomo ze przetarg wygra PW2 a potem przez lata będzie jechało na tym z wolnej raczki. Nikt po przetargu już nie otworzy gęby ze PW2 wygrywa kontrakty pod stołem.

    2) Musi jakiś pretekst być ze dowodu nie będzie 1 lipca 2011 tylko 1 stycznia 2012. przeciągający się przetarg to powód idealny.

    3) wiadomo ze po wyborach “informatyzacja” przejdzie z MSW albo do Gospodarki albo do tego Ministerstwa Nowych Technologii jakie powstanie na gruzach MNiSW które tez będzie nadzorował PSL. A PSL będzie mocniejszy po wyborach

  • pepe napisał:

    @j_25

    1) nie wiem skąd masz te informacje, ale w zaszczytnym gronie wnioskodowców postepowania na blankiet tylko PWPW jest producentem, reszta to firmy informatyczne, których jedynym atutem jest świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego. Jeśli znowu MSW chce produkowac dowody za granica, a bylo juz tak w 2001 roku, to brawo!
    2) tajemnica poliszynela jest fakt, że resort od roku nie popchnal tematu ani o krok. trudno nazwac sukcesem wypchniecie tony blachy do gmin. chyba tylko producent sie cieszy. mowienie obywatelom, ze projekt sie przedluza bo nie mozna wybrac dostawcy blankietu jest klamstwem. dostawce mozna wybrac w 2 tygodnie, tylko trzeba wiedziec czego sie oczekuje. w MSW jest to wiedza tajemna. Prawda jest taka, ze najbardziej zaje… blankiet nie przyda sie, gdy nie ma jak go wydac ;-D

  • j_25 napisał:

    @pepe:

    Alez ja o tym wlasnie pisze :-)))) przeciez najwiekszy matol w Branzy wie ze wybór PWPW to GWARANCJA ze p Premier bedzie mogl pokazac kolegom na Radzie w lipcu nowy polski dowod z chipem :-))) I że jest to JEDYNY EKONOMICZNIE OPŁACALNY I POLITYCZNIE MOŻLIWY wybór.

    Jesli MSW chce pokazac kto tu rzadzi zanim “informatyzacje” przejma po wyborach ludzia PSL (a to już postanowione) to glupota do kwadratu.

  • Troszke_poinformowany napisał:

    @j_25: a skad ta wiedza o przejsciu dzialu informatyzacja do MG? Z tego co do mnei dochodzi to na giełdzie raczej stawia się na owo wspomniane zresztą przez Ciebie min od nowych technologii (trwa poszukiwanie nazwy)

  • sadmin napisał:

    konferencja była 9 marca; PW2 pokazało protezę, ale było to i tak o niebo więcej niż dotychczasowe dokonania CPI w pl.ID.

  • bud napisał:

    Wybory niedługo, MSW nic nie zrobi. Docent z Poznania bedzie udawać, że nic się nie stało, zaplanowane opóźnienie projektowe. Wcisnie ten kit Millerowi albo Tuskowi, przy okazji poszukaja winnych, zwalą cos na UE, albo inne obiektywne trudności.

  • Bywalec napisał:

    W odpowiedzi na nasze pytanie o prace nad wartym 400 mln zł przetargiem na pl.ID otrzymaliśmy lakoniczny komunikat z MSWiA: Nie przekazano jeszcze wybranym czterem firmom zaproszenia do składania ofert i Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Aktualnie prowadzony jest dialog konkurencyjny z wykonawcami. Zostanie on zakończony po uzyskaniu wszelkich informacji niezbędnych do sporządzenia opisu przedmiotu zamówienia, spełniającego wszelkie wymagania.

  • Troszke_poinformowany napisał:

    @bud … a z problemem bedzie sie wozil po wyborach nowy resort informatyzacji a w MSW wszystko bedzie w najlepszym porzadeczku jak zawsze

Skomentuj