HP szykuje się do wojny
Wczoraj sfinalizowano fuzję firm HP i 3Com. Tym samym Hewlett-Packard wskoczył na 2. miejsce na rynku przełączników sieciowych klasy Ethernet, choć z 7. krotnie mniejszym udziałem niż lider – Cisco. Teraz obie firmy szykują się do wojny.
Pierwszy sygnał o niej to decyzja o pozbyciu się rozwiązań Cisco z infrastruktury zarządzanej przez HP. HP chce walczyć o pozycję lidera sektora przełączników sieciowych klasy Ethernet także ceną.
Pokój będzie trwał jeszcze przez niecałe trzy tygodnie, dokąd HP będzie autoryzowanym resellerem rozwiązań Cisco. Przedstawiciele obu firm nie ukrywają jednak, że potem drogi ich organizacji się rozejdą. Kadra specjalistów HP zajmująca się dziś sprzedażą i obsługą sprzętu Cisco będzie robić dokładnie to samo, ale w odniesieniu do rozwiązań 3Com.
Dziś Cisco kontroluje ok. 70% rynku przełączników Ethernet. Połączone siły HP i 3Com to 10% rynku. Dawid znowu pokona Goliata?
13 kwietnia 2010 o godz. 19:13
Ciekawe czy nie dostanie sie rykoszetem postronnym uczestnikom tego rynku jak IBM
18 marca 2014 o godz. 06:02
Hi there,This is a great opportunity to trgegir innovation on an open platform. But I feel that in a world where we are increasingly seeing software offered as a hosted service, it becomes really critical that there is a strong tie between the network and the applications, more importantly in a secure manner. What the world really needs is an open network platform. I would like to see the likes of Google, and Cisco push towards such an open platform – Open up the network APIs, Google development infrastructure APIs… I haven’t look into the details, but looks like they are hosting Linux platform in their routers and opening up the APIs..and I think they have vmware support as well..Cheers,networkfan
13 kwietnia 2010 o godz. 19:23
Duze bitwy tej wojny stoczone zostana w Polsce = w projektach regionalnych sieci broadbandowych (nie tylko legendarna Polska Wschodnia). Jesli MSW wlaczy sie aktywniej w te projekty to HP ma te bitwy juz wygrane.
15 kwietnia 2010 o godz. 20:55
Nie wiem skad autor ma dane o rynku ale dane np. za 4Q09 pokazują zupełnie coś innego. W-g tego raportu ilość sprzedanych portów praktycznie się zrównała pomiędzy HP a Cisco, a ta olbrzymia różnica o której pisze autor może wynikać tylko i wyłącznie z udziałów w przychodach liczonych per fizyczne port ethernetowy – ale to wcale nie dziwi gdyż wiadomo, że Cisco musi kosztować…
16 kwietnia 2010 o godz. 12:31
Podane przez nas dane dotyczą rynku światowego. Według analiz Dell”Oro Group, HP wspólnie z 3Com kontroluje 10%, podczas, gdy Cisco – 67% globalnego rynku takich rozwiązań. Lokalne udziały HP mogą być wyższe, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ostatnie problemy z dostawami przełączników Cisco…
18 kwietnia 2010 o godz. 14:48
Bywalec nie odróżnia danych dotyczących wartości sprzedaży, od danych ilościowych. Miałem okazje widzieć 3 różne raporty na temat sprzedaży przełączników LAN i w ciągu całego ubiegłego roku Cisco notowało systematyczny, powiedzialbym wrecz dramatyczny spadek sprzedaży – była recesja i klienci szukali tańszej alternatywy, wygrywał HP i 3Com. Ilosciowo (na sztuki liczac porty) pobija cisco bardzo szybko, byc moze nastapi to juz w momencie kiedy cala sprzedaz 3com+hp zacznie sie pokazywac pod nazwa HP. w polsce chyba rzeczywiscie w koncowce roku hp sprzedalo najawiecej portow w switchach zarzadzalnych, ale co sie dziwic, w polsce zawsze cena ma decydujace znaczenie. wartosciowo przy cenach Cisco to tak szybko nie nastapi, chyba ze cisco zacznie dbac o wielkosc udzialu w rynku bardziej niz o swoje kosmiczne marże i zacznie obnizac ceny – tylko co na to udzialowcy ? spadek rentownosci zawsze ich boli, oj boli i to mocno….
jako integrator moge powiedziec, ze to dobrze i dla mnie i dla klientow, bo konczy sie wreszcie era jednego wielkiego wendora rozdajacego karty wg wlasnego uznania.
19 kwietnia 2010 o godz. 08:25
Podawaliśmy wartość sprzedaży. Jest chyba ważniejsza? Choć słyszeliśmy też, że pod koniec roku HP wyprzedziło Cisco pod względem liczby sprzedanych portów…
11 sierpnia 2010 o godz. 11:21
to bez znaczenia. wazne jest spojrzenie w szerszej perspektywie. sam Chambers powiedzial, ze sieci staja sie coraz bardziej produktem commodity. cisco ucieka do przodu w nowe produkty bo w perspektywie 5 letniej z sieci nie byliby w stanie wyzyc. tyle tylko , ze w serwerach jako takich marze sa inne. ale jesli ziści sie ich wizja, ze w cloud computing naistotniejsze beda uslugi i z tego bedzie sie zyło to kto wie? moze utrzymaja swoje marze na poziomie 70% ? na pewno rynek nie bedzie juz taki sam i w ciagu 2-3 lat najbizszych bedziemy obserwowac sina konfrontacje HP vs Cisco – klienci beda zadowoleni bo ceny spadną.