Wielcy nieobecni w MSWiA

Na środowej (27 listopada) konferencji poświęconej rewizji strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego zabrakło m.in. Jerzego Millera, Wacława Iszkowskiego, a także poprzednika Włodzimierza Marcińskiego – Dariusza Boguckiego.

Jak komentuje jeden z uczestników spotkania – “pomijając naprawdę ciekawe wystąpienie Witolda Drożdża – ciekawe na jaki ‘stołek’ się szykuje? – to z lekka stracony czas, a najbardziej fascynująca była, także dla jego sąsiadów, właśnie lista nieobecności“.

Jerzy Miller, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zajęty był ustawą hazardową (podpisaną właśnie przez prezydenta), więc nie mógł pojawić się na konferencji, ale – jak zapewniał prowadzący – był myślami z jej uczestnikami. Z kolei niezastąpiony Wacław Iszkowski, prezes PIIT, w dniu konferencji trafił do szpitala. Tą drogą życzymy Prezesowi szybkiego powrotu do zdrowia!

Gwoździem programu było wystąpienie Witolda Drożdża, który został zapowiedziany jako osoba, która “reanimowała” Strategię Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jak powiedział, rok temu zainicjowaliśmy proces dynamicznych zmian i przez ten rok wiele się wydarzyło. Możemy poświadczyć, działo się, choć czy dynamicznie? Trudno powiedzieć? Niemniej przez rok powstało wiele dokumentów, ustaw, rekomendacji, które podobno znacznie zmniejszyły dystans dzielący Polskę od krajów, w których są rozwinięte społeczeństwa informacyjne. Szkoda tylko, że przedsiębiorcy tych zmian nie doceniają (rozmowę na temat oceny przez Business Center Club stanu informatyzacji administracji i budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce opublikujemy w Computerworld 44/2009).

Wystąpienie Witolda Drożdża skomentował Piotr Jaworski-Grzanka, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa małopolskiego, który głośno powiedział: “nie mamy elektronicznych urzędów, lecz pseudo e-urzędy, w których obywatele są lekceważeni, a najlepsze inicjatywy z którymi wiązałem największe nadzieje nie działają“.

Pozostali prelegenci zajęli się swoim podwórkiem, było więc i o certyfikatach dla informatyków wydawanych przez PTI, i o kupowaniu komputerów dla rodzin zastępczych, i o problemach z dostępem do informacji publicznej. Jak widać, strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego dla każdego znaczy co innego. Kto wszystkich pogodzi?


komentarze 3 dla “Wielcy nieobecni w MSWiA”

  • Tamiflu napisał:

    A na stronie MSWiA na dzis nie bylo zadnej wzmianki o Konferencji. Widac co jest w MSW wazniejsze: program “owoce w szkole” czy konferencja.

  • JSN napisał:

    Bylem -widzialem i za najciekawsze wystapienia uważam relacje wlasnie Jaworskiego-Grzanki, A. Krawczyka z MwI oraz J.Lipszyca. Wydaje się, ze pryska mit podpisu elektronicznego i wciskania usług elektronicznych na siłę, co potwierdził minister D.

  • Darek Bogucki napisał:

    Gwoli wyjasnienia nie moglem byc na Konferencji (zaluje) ze wzgledu na sluzbowe spotkanie poza Warszawa. A tak na marginesie zgadzam sie z Jurkiem Nowakiem w jego ocenie tego co w Polsce nazywamy eGovernment.

Skomentuj