Zakłady Elwro 20 lat później

Rozmawiając z pionierami polskiej branży IT w związku ze specjalnym wydaniem Computerworld 20 lat dowiedzieliśmy się o jednym z powodów upadku zakładów Elwro.

————————————————————————————————-

198626-smallChcesz wiedzieć więcej? Wejdź na portal ITPedia. Poznaj historię narodzin polskiego przemysłu IT, jego sztandarowe produkty i stojących za nimi inżynierów.

————————————————————————————————-

Był to producent “klonów” komputerów mainframe IBM sprzedawanych do krajów Układu Warszawskiego. Niektóre ponoć nadal stoją w polskich zakładach. Wykorzystanie maszyn z Elwro jest jednym z powodów mocnej pozycji komputerów mainframe w Polsce. Jak się dowiedzieliśmy, do upadku Elwro przyczynił się Nortel Networks, który je przejął w ramach tej samej prywatyzacji, w której polskie zakłady telekomunikacyjne kupowały Alcatel, Lucent i Siemens. Specjalnie na potrzeby tej prywatyzacji zmieniono jego profil na telekomunikacyjny.

Sam Nortel upadł przed kilku miesiącami, a teraz jego majątek jest wyprzedawany…


komentarzy 8 dla “Zakłady Elwro 20 lat później”

 • Bogdan napisał:

  Ktos moze powiedziec, ze Elwro to juz prehistoria, zacofanie itd.
  Trzeba pamietac jak powstawala polska informatyka. Kiedy kilku entuzjastwo majac jedynie ksiazke kupiona w USA zaczelo tworzy zreby komputerow a potem istniec na rynkach miedzynarodowych nie tylko w bloku wschodnim.

  Wydaje mi sie, ze sprawa jest szersza. To nie chodzi o tenm konkretny zaklad pracy. To chodzi o role jako my Polacy mamy obecnie w swiecie nowych technologii. Nikt nie zarzuci nam, ze nie mamy zdolnych ludzia nasza rola nie jest zbyt wielka. Kraj nasz stal sie jedynie odbiorca produktow zaawansowanych techologicznie jak wiele innych narodow nie majacych zadnych tradycji w rozwijaniu technologii.

 • yanko valskey napisał:

  Tytul dla książki o historii powstawania przemyslu komputerowego w Polsce w latach 1960-80: “Ekstaza i udręka”

 • Yaico III napisał:

  Tytul ksiazki o informatyzacji polskiej administracji od czasu powstania tzw. dzialu “czerwoni i czarni”

 • phi napisał:

  Los jest złośliwy i Nortel ma za swoje. Tylko dlaczego naszym kosztem?
  W polskim sektorze publicznym promowane są rozwiązania dostarczane z USA, mimo to, że istnieje rozsądna alternatywa.
  Gdy czytałem tekst o wdrożeniu systemu w hiszpańskiej służbie zdrowia (CW34 lub 35) doszedłem do wniosku, że jesteśmy w głębokiej i czarnej.
  Wiem, że to jest reklamowa, ale skoro oni mogli, to dlaczego nie my?
  Redakcjo, może zajmiesz się tym dlaczego polska służba zdrowia nie może skorzystać z dobrych doświadczeń zamiast kupować bylejaki importowany produkt, który kosztuje czasami kosmiczne pieniądze?

 • Bywalec napisał:

  Historię Elwro i Mery przypomnimy w numerze specjalnym Computerworld 20 lat. Pisze Bronisław Piwowar, który spędził tam 27 lat życia. Nie tylko on zaczynał tam swoją karierę… Znamy jednego z presesów firm IT w Polsce, który pracował w dziale komputerów “mainframe”. Opowiadał o Stanisławie Kurku, który po prostu siadał i na kartce papieru rozrysowywał układy logiczne…

 • Bywalec napisał:

  Jak napisał Jerzy Nowak, na stacji rozrządowej Wrocław-Brochow pracuje jeszcze ODRA-1305. Muzeum Techniki chce ją przejąć do swoich zbiorów. Tymczasem ostatnia Odra zeszła z taśm produkcyjnych Elwro w 1981…

 • Maciek napisał:

  Miałem okazję pracować z jednym z byłych pracowników Elwro, Wspaniały człowiek prawdziwy pasjonata. Najgorzej wspomina okres stanu wojennego wiele projektów wtedy upadło.
  Eh znowu ta WRONa 😀
  Pozdrawiam Andrzeja – pewnie i tak nie czyta 🙂

 • były pracownik napisał:

  Niestety Panowie nie wspominacie że to co zostało po Elwro to najpierw Siemens a potem Telect zlikwodował. Z byłych zakładów nie zostało już nic. Fabryka zakończyła działalnośc 31-01-2009. Brawo Telect, brawo amerykanie!!! Znowu nas wydymali!!!

Skomentuj