COIG na sprzedaż cd.

Potwierdzają się nasze informacje ze stycznia br., że jedna z najstarszych firm IT w Polsce zostanie wystawiona na sprzedaż przez Ministerstwo Skarbu. Nieoficjalnie mówi się o zainteresowaniu nią Asseco Poland, która przed paru laty “kolekcjonowało” dostawców systemów ERP. COIG ma też bardzo dobrą pozycję na rynku dostawców IT dla górnictwa.

Jak pisze dzisiejszy Parkiet, do 6 listopada potencjalni inwestorzy mogą składać oferty zakupu 85% akcji śląskiej firmy. Pozostałe 15% dostaną pracownicy. COIG powstał w 1951 r. do obsługi kopalni węgla kamiennego. Dopiero prawie dwie dekady później ZETO. Kilka lat temu Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa zdecydowała o rozszerzeniu działalności o samorządy i służbę zdrowia. Mimo to sektor górniczy wciąż zapewnia COIG ponad 70% przychodów. Według danych raportu Computerworld TOP200, COIG miał w zeszłym roku ponad 50 mln zł przychodów i 2 mln zł zysku netto. Zatrudnia ponad 520 pracowników.

Ps. Według Rzeczpospolitej, kupnem COIG zainteresowany jest Zbigniew Jakubas, właściciel Optimusa. Szczerze – patrząc na los nowosądeckiej spółki – nie życzylibyśmy im tego.


Jeden komentarz dla “COIG na sprzedaż cd.”

  • rademenes napisał:

    Zakup COIGu przez Asseco wydaje się być czymś naturalnym. Asseco rośnie jak grzyby po deszczu a w górnictwie ma przetarte szlaki. Ciekawe tylko jak prywatyzacja wpłynie na układy. Bo od układów wszystko dotąd zależało i obce firmy nie miały czego szukać w kopalniach. Warto śledzić wydarzenia.

Skomentuj