Oracle przejmuje Suna

Przed kilku godzinami poinformowano o tym pracowników polskiego oddziału Suna, z którego – w związku z panującym bezkrólewiem – od kilku miesięcy pracownicy uciekają. Niedawno ostatni “polski” prezes – Roman Durka – przeszedł wraz z kilkoma osobami do Fujitsu Technology Solutions (d. Fujitsu-Siemens Computers).

Dla Oracle przejęcie Suna to szansa na wejście na nowe rynki i rozbudowa oferty. Dla polskiego oddziału firmy fuzja ta to nie do końca korzystna transakcja. Według szacunków IDC Poland, w ciągu ostatniego roku bowiem Sun Polska odnotował znaczący, ponad 44-proc. spadek przychodów z 331 mln zł w 2007 r. do ok. 185 mln zł w roku ubiegłym.

Z kolei dla pracowników polskiego oddziału Suna informacja o transakcji jest raczej pozytywnym sygnałem, na pewno lepszym niż gdyby firmę tę przejął przejął IBM. Wówczas z ok. 100 osób nie zostałbym prawie nikt, zwłaszcza w obecnym czasie kryzysu. Oracle jednak – w przeciwieństwie do IBM – nie ma tak rozbudowanych kompetencji w zakresie sprzedaży zaawansowanych rozwiązań sprzętowych.

Ps. Wysokość oferty Oracle – 7,4 mld USD – to ok. 37 razy więcej niż wartość największego jachtu Larry`ego Ellison`a.


komentarzy 6 dla “Oracle przejmuje Suna”

 • int napisał:

  no ciekawe. i jestem ciekawy kto w branży się cieszy z tego ruchu, a kto się go obawia ? (i nie mam na myśli tylko Polski,ale branżę na całym świecie). Ciekawe jestem jak zareagowali ludzie z Oracle”a, którzy do tej pory chyba trzymali sie z daleka od żelastwa ? Czy w Sunie rzeczywiście się cieszą ? reakcja IBM ? Microsoft ? SAP ?

 • Żelazo napisał:

  Zrobią spinoff częsci h/w potem Oracle wystawi żelazo na aukcje (wraz z ludkami) a sam zostanie z calkiem dobrym softem. I Larry będzie miał dłuższą łódkę….

  J

 • Anonim napisał:

  A kto z Suna przeszdl do Fujitsu?

 • kicha napisał:

  A może Bywalec coś niecoś wspomni o zmianach u innych producentów jak CISCO, Avaya, Motorola – wszedzię zwalniają albo będą zwalniać a tu cisz.?????

 • fuj napisał:

  Po drugiej stronie lady tez sie zaczal ruch na stolkach. Nie wiadomo tylko czy to perspektywa przejecia calosci projektow administracji przez CPI czy tzw. oszczednosci

 • Bywalec napisał:

  Z Suna do Fujitsu przeszedł m.in. Łukasz Świątek. Słyszeliśmy o dwóch osobach, ale może będzie ich więcej…

Skomentuj