SAP do Oracle: ujawnijcie swoje marże

Przedstawiciele SAP domagają się ujawnienia wysokości marży na sprzedaży licencji i usług wsparcia technicznego dla oprogramowania JD Edwards i PeopleSoft. Nietypowe żądanie jest częścią trwającego sporu o nadużycia w – należącej niegdyś do SAP – firmie TomorrowNow, która świadczyła też usługi wsparcia technicznego dla oprogramowania z oferty Oracle.

Przypomnijmy, Oracle złożył pozew przeciwko SAP o szpiegostwo przemysłowe i naruszenie zasad uczciwej konkurencji. Według treści pozwu, SAP miał wykraść tysiące chronionych prawem autorskim rozwiązań programistycznych i innych poufnych materiałów, opracowanych przez Oracle w ramach wsparcia technicznego dla własnych klientów.

Ujawnienie tego typu informacji stanowiłoby nie lada precedens. Marże handlowe stanowią bowiem jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic dostawców systemów IT. Według przedstawicieli SAP, informacje te mają być niezbędne do oszacowania rzeczywistych strat poniesionych przez Oracle. Władze tego ostatniego koncernu oceniły ich wysokość na 1 mld USD.

Nic dziwnego, że władze Oracle odrzuciły roszczenie. Dziwi jednak uzasadnienie. W oficjalnym piśmie napisano, że oszacowanie marży jest niemożliwe. Odrzucono również prośby przedstawicieli SAP o przekazanie dokumentacji umożliwiającej oszacowanie wysokości średnich zysków (a więc i potencjalnych strat) Oracle z tytułu świadczenia wsparcia technicznego i sprzedaży rozwiązań JD Edwards i PeopleSoft.

Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy przepychanek pomiędzy dwoma gigantami branży ERP, choć spektakl ten może się zakończyć już niedługo, bo ugodą, do której dojść może na kolejnej rozprawie, 23 lutego.


Skomentuj