Kobieta, ale nie ta?
Niedawno informowaliśmy o prawie pewnej kandydaturze na stanowisko szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów ds. Informatyki i Łączności.
Według nieoficjalnych informacji funkcję tę miała objąć Elżbieta Jakubiak z Kancelarii Prezydenta. W “międzyczasie” coś się chyba zmieniło. Teraz nasi informatorzy wymieniają nazwisko Małgorzaty Sadurskiej – zaufanej osoby premiera Kaczyńskiego i wicepremiera Gosiewskiego.
Minister Małgorzata Sadurska (rocznik 1975), poseł na Sejm V kadencji z listy PiS, od kilkunastu dni jest Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Przyznajemy się bez bicia, że tak na prawdę niewiele wiemy o posłance Sadurskiej i styku jej życiorysu z informatyką. Nie będziemy więc komentować jej kandydatury na szefową Komitetu. Może któryś z czytelników wesprze nas komentarzem?
15 czerwca 2007 o godz. 19:01
Posiada “potwierdzone certyfikatami liczne kursy z zakresu metodologii pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej”, ale nie wiadomo jakie i ile warte. Zajmuje się również “ochroną dziedzictwa kulturowego” w okolicach Puław. W tym drugim przypadku pewnie chodzi o IT 🙂
15 czerwca 2007 o godz. 23:00
Bywalec zajmuje sie plotkami o ladnych babkach a milczy zupelnie jaka to burze w srodowisku OSS wywolal podsekretarz dr inz. Grzegorz Blizniuk swoja “Odpowiedzia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na List Otwarty w sprawie Open-Source w Administracji Publicznej”
16 czerwca 2007 o godz. 00:32
Nie śpimy, czuwamy. Najpóźniej w poniedziałek odpowiemy na znamienne pytanie z dyskusji na stronie http://www.jakilinux.org, “who is the fuc.. dr inż. Grzegorz Bliźniuk?”
18 czerwca 2007 o godz. 21:22
No i jak tu wierzyc Bywalcom: gdzie te rewelacje o dr inż min Bliźniuku ??? Chyba rzeczywiscie trzeba zaczac studiowac zyciorys minister Sadurskiej
19 czerwca 2007 o godz. 09:30
Przepraszam, sprawa jest rozwojowa, pojawiło się kilka nowych wątków w sprawie Pana dr. inż. min. Grzegorza B. Zapraszam na blog po południu.
19 czerwca 2007 o godz. 15:44
… Puławy leza nad Wisłą, bliźniakiem dla Wisły jest Odra, a Odra to informatyzne dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wiec moim zdaniem pasuje.
E.
20 czerwca 2007 o godz. 08:46
@Echo: ciekawa koncepcja a co najwazniejsze poprowadzona z zelazna logika 😉
Wczoraj p. minister Sadurska towarzyszyla w telewizorze p. wicepremierowi Edgarowi. Wygladala malowniczo w sukni w grochy
24 czerwca 2007 o godz. 21:11
Pani Sadurska generalnie pojawia sie w towarzystwie Edgara i nic nie mowi.
17 listopada 2009 o godz. 21:07
Panie Jakubie,
Oj, nieładnie, dlaczego wmawia mi Pan słowa, których nie napisałem?! Każdy Czytelnik może powyżej zobaczyć co twierdziłem:
“von Neumann, jeśli w ogóle był prześladowany, to nie jako burżuj, tylko jako Żyd”
Pan zaś pisze:
“Teza Kuby Tatarkiewicza o von Neumannie jako ofierze dyskryminacji na tle rasowym nie wytrzymuje konfrontacji z … faktami”
nie podając zresztą żadnych konkretnych faktów prześladowania JvN, zarówno na Węgrzech jak i w Niemczech.
Po drugie, wkłada mi Pan w usta (w klawiaturę?) stwierdzenie:
“Jednak von Neumann od początku lat 30-tych (a nie – jak pisze Kuba Tatarkiewicz – od momentu dojścia Hitlera do władzy) mieszkał w USA…”
gdy tymczasem ja napisałem:
“Prześladowania burżujów w Republice Weimarskiej jakoś JvN nie przeszkadzały pracować tam i mieć posady aż do czasów niejakiego Adolfa H.”
Wiadomo, że w Niemczech JvN był na (kilku) etatach naukowych aż do powstania III Rzeszy – biografia w Wikipedii nie jest tu dokładna, por. np.
http://www.gap-system.org/~history/Biographies/Von_Neumann.html
“Until 1933 he still held academic posts in Germany but resigned these when the Nazis came to power”
W dyskusji rozwodnił Pan sprawę tytułu Pańskiego felietonu, jakoby JvN był pierwowzorem dr. Strangelove’a. Edward Teller, zresztą też pochodzący z Węgier amerykański Żyd, dużo tu bardziej pasuje, szczególnie ze swoją skrajną obsesją wojenno-atomowo-jądrową. Polecam jego życiorys:
http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Teller
Jak to zwykle w sztuce bywa, postać szalonego naukowca z filmu Kubricka jest zapewne hybrydą kilku osób, por. cytaty podane przeze mnie w pierwszym komentarzu.
Na koniec polecam artykuł o JVN, polityce, psychologii oraz teorii gier:
http://www.cesmep.unito.it/WP/2007/7_WP_Cesmep.pdf
Znajdzie Pan tam (częściowe) odpowiedzi na nurtujące nas tu wątpliwości, co tak naprawdę powodowało von Neumannem w życiu zawodowym i prywatnym. Szczególnie ciekawe są cytaty z listów, także Stanisława Ulama, jednego z ojców bomby jądrowej.
Postawę JvN dobrze opisuje poniższy cytat:
“You don’t have to be responsible for the world that you’re in” – John von Neumann do Richarda Feynmana w Los Alamos, wg. “Surely You’re Joking, Mr. Feynman!”
Pozdrawiam (paternalistycznie) z drugiej strony stawu!