Miasteczko multimedialne Nowy Sącz
16 lat temu w pociągu relacji Nowy Sącz – Warszawa spotkało się dwóch szacownych obywateli tego grodu. Pierwszy był przekonany, że jego firma komputerowa stanie się jedną z największych na tym rynku w Europie. Drugi wyznał, że przymierza się do założenia szkoły biznesu, też jednej z najlepszych. Domyślacie, kim byli obaj pasażerowie? Roman Kluska, prezes Optimusa i Krzysztof Pawłowski, wówczas senator Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, wkrótce rektor Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. Gdy spotkali się ponownie w 1996 r., Krzysztof Pawłowski powiedział Romanowi Klusce: “myślałem wtedy, że jesteś trzepnięty”, na co prezes odpowiedział: “ja zaś uważałem, że z uczelnią masz świetny pomysł. Ale nie do zrealizowania”.
Można się domyśleć, że wówczas obaj wybuchnęli radosnym śmiechem. Optimus był już notowany na giełdzie, zaś Wyższa Szkoła Biznesu – NLU (WSB – NLU) pięła się w górę wszystkich rankingów szkół wyższych. Wspominamy o tym, gdyż niedawno rektor Krzysztof Pawłowski obwieścił światu swój nowy pomysł: “Miasteczko multimedialne. Park Naukowo-Technologiczny Nowej Generacji”.
Tak, tak, wiemy, że Optimus jest cieniem tego sprzed dziesięciu lat, że Roman Kluska – filantrop – firmuje działalność księgarni “Prodoks” i woli hodować owce niż IT, że wkrótce budynki fabryki “Optimusa” pójdą pod młotek, ale niewątpliwie jego wizja długo się sprawdzała. Natomiast Krzysztof Pawłowski i jego szkoła trzymają się nadal krzepko. Nie dziwota, że jeśli ludziom Jego Magnificencji starczy sił, nie śmiemy wątpić w powstanie w Sączu “miasteczka multimedialnego”. Co to będzie? Przy WSB – NLU zostanie zbudowany ponadregionalny ośrodek innowacyjności łączący cele i zadania: parku naukowo-technologicznego, ośrodka badawczo-rozwojowego, inkubatora przedsiębiorczości, systemu klastra, funduszu inwestycyjnego, systemu edukacyjnego oraz multimedialnej spółki.
Na dobry początek zawiązano Stowarzyszenie Klastra Multimediów i Systemów Informacyjnych. W chwili obecnej zrzesza on 51 małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży nowoczesnych technologii i nowych mediów z całej Polski. Firmy te w warunkach rynkowych konkurują między sobą, lecz w ramach Klastra tworzą siatkę wzajemnie powiązanych współpracujących ze sobą jednostek. Jak tłumaczą właściciele serwisu podatki.pl liczą na synergię we współpracy z serwisem plagiat.pl w budowie wspólnego mechanizmu wyszukiwania pełnotekstowego.
Koszt utworzenia i rozwoju infrastruktury Miasteczka Multimedialnego w latach 2007/2014 (zbieżność z unijnym budżetem nieprzypadkowa) szacowany jest na około na 55 mln uuro, natomiast całkowity koszt całkowity inwestycji to ok. 126 mln. Wyższa Szkoła Biznesu zamierza wnioskować o sfinansowanie 40% inwestycji do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast 60% inwestycji do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Część projektu związana z edukacją, szkoleniami oraz badaniami wyceniana jest na ponad 48 mln euro – jako główne źródło finansowania w tym zakresie przewidziany jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Pomysłodawcy zakładają, że Miasteczko Multimedialne osiągnie stan samofinansowania się 5 lat po rozpoczęciu działalności, najpóźniej w 2014 roku. Według założeń biznesowych w ciągu trzech lat od uruchomienia projektu Miasteczka, w Centrum stworzonych zostanie 100 miejsc pracy oraz dodatkowo ponad 400 w pełni wyposażonych
Aż miło posłuchać, jacy to wizjonerzy żyją w Nowym Sączu. Gdy narodzi się tam nowy Google lub coś w tym stylu, zgłosimy się do Tomasza Czechowicza po butelkę wina kalifornijskiego. Jak wiadomo założył się on na łamach Gazety Wyborczej z Dariuszem Wiatrem, że taka firma wnet się objawi. My stawiamy na Nowy Sącz.
26 października 2006 o godz. 22:01
Prosze nie piszcie taaaaaakich dlugich newsow bo zanim czlowiek przeczyta to sie znudzi.
Pozatym korzystajac z okazji gratuluje pomyslu z blogiem !!
I jak byscie gdzies podali maila, na ktore mozna cos “uprzejmie doniesc” i podrzucic temat to by tez fajnie bylo – bo cos duzego sie dzieje zaraz sie wydarzy a w prasie NIC i to juz tyle miesiecy..
26 października 2006 o godz. 23:44
Dziękujemy za komenatrz. Staramy się pisać krótko, ale nie zawsze wychodzi. Nasz adres to: [email protected].
29 października 2006 o godz. 22:09
Taaa. Ja tez opowiem o pewnym spotkaniu.
Dwa lata temu na lotnisku we Brukseli spotkalem pewnego gadatliwego urzednika, ktory kierowal wtedy Bardzo waznym departamentem. Wraz ze swoimi ludzmi wymyslal tak smiale projekty ze jego nazwisko z szacunkiem wymawiali ludzie z Komisji. Wszyscy z branzy go lubili.
Teraz podobno w ramach resocjalizacji siedzi w piwnicy jednego z ministerstw i wszyscy z branzy udaja ze go nie znaja. A w Komisji wspominaja go z szacunkiem do dzis (powaga sam slyszalem)
30 października 2006 o godz. 11:21
Do Yaico III (?): dla mnie to tylko dowod na to ze lewica krajowa zawsze sie dogada z eurolewica (Komisja)
9 lipca 2007 o godz. 03:37
PAWŁOWSKI GÓRĄ!!!!!!!!!!!!!!!
29 października 2007 o godz. 13:59
Miasteczko na pewno powstanie. Pawłowski jest wytrawnym graczem. Działa jak Krauze. Ma zawsze dobre układy z aktualnie rządzącymi. Zatrudnia ludzi wpływowych z różnych formacji. Jak mówią o nim studenci – “sprzeda lód eskimosom”.
8 lutego 2008 o godz. 15:51
Miasteczko multimedialne to rewelacyjny pomysl…a co najwazniejsze realny… Wiele osob niewierzy w powodzenie..ale mi wydaje sie ze mogom przez to sie naprawde przejechac…. i tutaj niechodzi o szanse tylko dla informatykow i inzynierow nowych technologi. Bo przeciez bo przez taki rozwoj regionu kucharz ma komu gotowac , hotelarz ma gosci a szewc ma komu buty naprawiac:) A tak naprawde jesli jestes z okolic nowego sacza masz jakis pomysl na przyszlosc napisz do mnie. W grupie latwiej a zastanawiam sie nad zalozeniem Stowarzyszenia ktore da szanse wykorzystac okazje wiarzaca sie z otworzeniem tego miasteczka.piszcie. Pozdrawiam
17 lipca 2008 o godz. 07:02
Podczas awarii nie śpi się, tylko pracuje nad jej usunięciem. Tak zawsze myślałem, ale – przyznaję – IQ mam poniżej 150.
17 lipca 2008 o godz. 19:38
To zależy jakiej awarii… jak awaria trwa trzecią dobę, to się śpi na styropianie, na krześle, na glebie albo po prostu na stojąco. Sprawdzone osobiście.
21 lipca 2008 o godz. 12:33
I jeszcze jedna myśl: czy fakty, że Izrael to z jednej strony kraj, w którym każdy przechodzi przez służbę wojskową, a z drugiej jedno z najbadziej innowacyjnych społeczeństw świata, nie są przypadkiem powiązane?
10 sierpnia 2008 o godz. 01:34
GENIALNA KONCEPCJA! ŻYCZĘ POWODZENIA!!!
wwwiercioch.blog.onet.pl
28 czerwca 2014 o godz. 05:01
escort Leeds
Miasteczko multimedialne Nowy Sącz | Bywalec Computerworld.pl