KRYNICA NA ŻYWO: Żal, żal, za dziewczyną, za zieloną Ukrainą… Techmex błyszczy

26878-small Jacek Studencki, prezes Techmex S.A. ujawnił, że jego firma ukierunkowana na pozyskiwanie i obróbkę zdjęć satelitarnych, ruszyła na wschód w poszukiwaniu pieniędzy. Rok temu w Krynicy na Forum Ekonomicznym nieśmiało sugerował, że zdjęcia satelitarne Krymu mogą się stać zalążkiem intratnego biznesu na Ukrainie. I proszę, słowo się rzekło, kobyłka u płota. Rząd Ukrainy lada moment podejmie decyzję o budowie systemu inwentaryzacji gruntów – ot, taki nasz kataster, tyle że oparty o zdjęcia satelitarne. A kto wykona zadanie? Techmex! “W tej branży liczą kilometry kwadratowe. Ukraina jest dwa razy większa od Polski (ma 604 tys. km2), to siłą rzeczy jest wielce dla nas atrakcyjna” – mówi Jacek Studencki.

Przy okazji dowiedzieliśmy, że Techmex będzie pracował dla Białorusi i Gruzji, że prawie pogodził się z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o 10 mln zł, których ARiMR nie chciał zapłacić, i uwaga, uwaga! Zdjęcia satelitarne z satelity Ikonos przetworzone w Numeryczny Model Terenu, czyli plastyczny, trójprzestrzenny obraz Polski, mają zasilić zasoby Onet.pl. Tak ma powstać rodzima konkurencja wobec Google Earth oraz rządowego geoportal.gov.pl.

Cóż, wypijmy na zdrowie! Z chwilą, kiedy zwiększą się udziały MON w satelitarnej spółce SCOR będziemy tytułować Pana Jacka generałem.


komentarze 2 dla “KRYNICA NA ŻYWO: Żal, żal, za dziewczyną, za zieloną Ukrainą… Techmex błyszczy”

Skomentuj