TKM – Telekomunikacja Kolejowa Mobilna

Zwycięstwo Telekomunikacji Kolejowej w przetargu na wolne częstotliwości GSM 1800 (www.computerworld.pl/news/93194.html) nie wstrząsnęło rynkiem telekomunikacyjnym. Jeśli już to rynek trząsł się ze śmiechu. Że słono przepłacili za coś czego nikt naprawdę nie chciał kupić, że nie mają pojęcia o biznesie detalicznym, że ogólnie bliżej im do wagonu WARS niż do restauracji Magdy Gessler. Fakt. Telekomunikacja Kolejowa to nie Vodafone i długo jeszcze nie będzie jej stać na zakup powierzchni reklamowej na koszulkach piłkarzy Manchesteru United. Nie wygląda jednak aż tak źle jakby chciała to przedstawiać rządząca trójka operatorów, której strasznie zależy na zachowaniu status quo na rynku telefonii mobilnej w Polsce.

Dzisiaj publikujemy wywiad z Krzysztofem Mateyem, prezesem Telekomunikacji Kolejowej, a niegdyś naczelnym naszego bratniego PC Worlda. Prezes dzielnie broni się przed krytyką jaka spadła na firmę po poniedziałkowej decyzji UKE i wyjaśnia co ma zamiar zrobić z pozyskanymi częstotliwościami. Strategia oparta na współpracy z MVNO to dość oczywisty kierunek. Pomysły na budowę sieci kolejowej GSM-R i sieci łączności specjalnej GSM-T też nie są z gruntu skazane na niepowodzenie, a potencjalnie mogą przemienić się w żyłę złota. Nie kupujemy natomiast pomysłu, żeby budowę mobilnego imperium zacząć od zaoferowania tanich komórek 150 tysiącom pracowników kolei. Chyba bardziej opłacalna byłaby budowa sanatoriów na Górnym Śląsku.

Krzysiek Matey mówi w wywiadzie, że budowa sieci TETRA w oparciu o infrastrukturę Telekomunikacji Kolejowej to realizacja idei “taniego państwa”. Rozumiemy, że z matką władzą trzeba dobrze żyć, zwłaszcza jeśli jest bezpośrednią zwierzchniczką, ale tu chyba lekko przesadził. Zwłaszcza, że dopiero co w imieniu państwowej spółki zaciągnął zobowiązanie na 0,5 mld złotych. Mimo wszystko trzymamy kciuki za kolejarzy.


Jeden komentarz dla “TKM – Telekomunikacja Kolejowa Mobilna”

  • golem_t napisał:

    Dlaczego zaraz dawać kasę na budowę sanatoriów. Prościej wspomóc pewien ośrodek rehabilitacyjny przy trasie Kraków-Leluchów. na pewno CBA nie będzie o to pytać ;-(.

Skomentuj