Ciszej na tą tRUMną?

Z pewnym poślizgiem NFZ podpisał coroczne umowy na utrzymanie systemów używanych przez regionalne oddziały płatnika. Computerland zarobi w ten sposób 13,4 mln, a Spin z Kamsoftem 14 mln złotych.

Cały rynek czeka jednak na inne ważne rozstrzygnięcie w sprawie budowy systemu RUM. Tymczasem NFZ przeciąga proces podejmowania decyzji o rozpoczęciu pilota. Wciąż nie rozwiązał także problemu związanego z płatnościami za jego realizację.

W ub. tygodniu sprawą zainteresowało się nawet wielkopolskie wydanie Gazety Wyborczej. Jak możemy przeczytać w artykule rośnie dezorientacja wśród lekarzy i dyrektorów ZOZów z terenów objętych pilotażem. Nie wiedzą czy w związku z prowadzonym projektem będą musieli ponieść jakieś dodatkowe koszty, czy też mogą spać spokojnie.

Najspokojniej w tym wszystkim zachowuje się centrala NFZ, która co prawda także nic nie wie, ale się tym nie przejmuje. W końcu najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia było zapewnienie opinii publicznej, że urzędnicy panują nad sytuacją. A że jest odwrotnie? Kto by się tym przejmował.

Wciąż pamiętamy prawie roczne zamieszanie jakie wywołało wprowadzenie systemów informatycznych w kasach chorych, pod koniec lat 90-tych. Jednak to co się dzieje wokół RUM w ostatnich latach dawno przebiło nawet tamten bałagan.


Skomentuj